Mısır: İsrail'in Refah'taki askeri operasyonları Gazze'ye insani yardım sevkiyatını engelliyor

Kahire, İsrail operasyonlarından kaynaklanan tehdidin Refah sınırından Gazze Şeridi'ne insani yardım sevkiyatını engellediğini bildirdi.

REKLAM

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükür, Mısır ile Gazze Şeridi arasındaki Refah sınır kapısından yardım sevkiyatının aksamasının, İsrail'in bölgedeki askeri operasyonlarının insani yardım çabalarına yönelik oluşturduğu tehditten kaynaklandığını söyledi.

Şükri, Yunan mevkidaşı ile Kahire'de yaptığı görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, “Refah sınırının eteklerinde şu anda askeri bir varlık bulunuyor ve askeri operasyonlar, insani yardım konvoylarını ve tır şoförlerini tehlikeye atıyor. İsrail'in askeri operasyonlarından kaynaklanan prosedürler, operasyonu etkiliyor.” Refah sınır kapısı.” dedi.

Mısır ile Gazze Şeridi arasındaki 13 kilometrelik sınırda yer alan Refah sınır kapısındaki faaliyetler, İsrail'in saldırılarını artırması ve 7 Mayıs'ta Gazze tarafındaki sınır kapısının kontrolünü ele geçirmesi nedeniyle sekteye uğradı.

Uluslararası yardım sevkiyatlarının sınırın Mısır tarafında kalması, gıda stoklarının bir kısmının yok olacağı endişesini artırıyor.

Sekiz ay süren İsrail saldırıları nedeniyle Gazze'nin bazı kesimleri kıtlık tehlikesiyle karşı karşıya.

İsrail ile Hamas arasındaki çatışmanın başladığı Ekim ayından bu yana Gazze'ye gönderilen yardımların büyük kısmı Mısır üzerinden geldi.

Mısırlı bakan, “Gazze'de olup bitenlerle ilgili gerçek bir endişe varsa, kullanılması gereken kapalı askeri geçişler var” dedi. Kendi ifadeleriyle İsrail'e, yardımların ulaştırılabilmesi için daha fazla kara geçişi açması çağrısında bulundu.

Birleşmiş Milletler: 810 bin kişi Refah'ı terk etmek zorunda kaldı

Öte yandan Birleşmiş Milletler, son iki haftada 810 binden fazla Filistinlinin, İsrail ordusunun hedefi olan Gazze Şeridi'nin güneyinde yer alan Refah'tan ayrılmak zorunda kaldığını bildirdi.

Birleşmiş Milletler Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA), sosyal medya platformundan “Onu geride bırakmalısınız” açıklamasında bulundu. Açıklamaya yer verildi.

Gazze yönetimi: İsrail 3 bin tırın Gazze'ye girişini engelledi

Gazze Şeridi'ni kontrol eden Hamas hükümetinden dün (19 Mayıs) yapılan açıklamada, İsrail'in sınır kapılarını kapattığı ve 3 bin tır insani yardımın Gazze'ye girmesini engellediği belirtildi. Hükümet Basın Bürosu'ndan yapılan açıklamada, İsrail'in Refah ve Kerem Ebu Salim sınır kapılarını kapatmaya devam etmesiyle Gazze'de özellikle kuzey bölgelerde yeniden kıtlığın yaşandığı belirtildi. Açıklamada ayrıca, İsrail'in iki sınır kapısını aralıksız 13 gün kapalı tutarak 3 bin tır insani yardımın Gazze'ye girmesini engellediği, 690 hasta ve yaralının tedavi için yurt dışına çıkmasının engellendiği belirtildi.

Açıklamada, sınır kapılarının kapalı tutulmasının mevcut derin insani krizi ikiye katladığı vurgulanarak şöyle denildi: “ABD yönetimi, Avrupa Birliği ve uluslararası toplum soykırımın önlenmesi konusunda üzerlerine düşen rolü yerine getirmedi. Tam tersine yeşil ışık yaktı. İşgalin (İsrail) soykırım suçunu devam ettirmesi, “Kuşatma politikaları uluslararası hukuk ve uluslararası insancıl hukuk kurallarını açıkça ihlal etmektedir. Soykırım savaşının devam etmesinden işgalci İsrail'i, ABD yönetimini, Avrupa Birliği'ni ve uluslararası toplumu tamamen sorumlu tutuyoruz.” Söylendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir