Netanyahu: İsrail, esir değişimi karşılığında Gazze'ye saldırıların durdurulması talebini kabul etmeyecek

Netanyahu, esir değişimi karşılığında Gazze'ye yönelik saldırıların durdurulması yönündeki talepleri kabul etmeyeceklerini söyledi.

REKLAM

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Hamas'ın tutuklu takası anlaşması kapsamında Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılara son verilmesi talebini kabul etmeyeceğini söyledi.

Netanyahu, sosyal medya hesabından paylaştığı video mesajında ​​İsrail ile Hamas arasındaki esir değişimi anlaşması müzakerelerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Son haftalarda esir değişimi müzakereleri üzerinde çalıştıklarını söyleyen Netanyahu, İsrailli tutukluların serbest bırakılması karşılığında Gazze'de geçici ateşkese hazır olduklarını söyledi.

Netanyahu, esir değişimi konusunda görüşmeye istekli olduğunu ancak Hamas'ın İsrail askerlerinin Gazze'den çekilmesi ve saldırıların sona ermesi gibi şartlarda ısrar ettiğini, İsrail'in bunu kabul edemeyeceğini söyledi.

Hamas'ın taleplerinin kabul edilemeyeceğini belirten Netanyahu, “Hamas'ın taleplerine teslim olmak İsrail Devleti için korkunç bir yenilgi olur.” dedi.

Netanyahu, paylaşımında, İsrail'in talepleri kabul etmesinin “Hamas ve İran için büyük bir zafer olacağını” belirterek, şunları kaydetti: “İsrail, Hamas'ın teslim olma anlamına gelen taleplerini kabul etmeyecek ve tüm hedeflerine ulaşılamayana kadar mücadeleye devam edecektir. ” Açıklamalarına yer verdi.

İlginçtir ki İsrail Başbakanı'nın bu açıklamaları Kahire'deki esir takası görüşmeleri sırasında geldi.

Gazze'ye yönelik saldırılar sona erdiğinde koltuğunu kaybedeceği kesin olan Netanyahu'nun bu açıklamasıyla tutuklu takası görüşmelerini çıkmaza sokmayı hedeflediği yönünde spekülasyonlar var.

Netanyahu, 30 Nisan'da yaptığı açıklamada, esir değişimi olup olmadığına bakılmaksızın, Gazze'de yerinden edilmiş Filistinlilerin sığındığı Refah'a kara saldırıları düzenleyeceklerini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir