Öküz, sarılma terapisinde kadınlarla etkileşime geçmeyi tercih etti – Son Dakika Bilim Teknoloji Haberleri

Tedavi çalışmalarında hayvanların kullanıldığına sıklıkla şahit olabiliyoruz. Bu tür çalışmalarda genellikle köpekler tercih edilse de son zamanlarda inekler de bu amaçla kullanılabilmektedir. Öte yandan öküzler, köpeklerden farklı olarak kişisel tercihlerde bulunabilirler. Görünüşe göre öküzler kadınlar tarafından kucaklanmayı tercih ediyor.

Webtekno'nun haberine göre konuyla ilgili araştırma yapan New York Üniversitesi'nden Katherine Compitus, meslektaşı Sonya Bierbower ile birlikte tedavi programındaki ineklerin davranışlarını inceledi. Yaşları 13 ile 79 arasında değişen 11 kişinin katıldığı çalışmada iki Holştayn öküzünün davranışları incelendi. Her iki düvenin de kısır olduğu ve yaklaşık 1 yaşında olduğu belirtildi.

ÖKÜZLER ERKEKLERİN ETRAFINDA Agresif Hale Geliyor

Araştırmada her gönüllü bir fırça ve bir torba yem alıp daha sonra hayvanlarla etkileşime geçti. Compitus'un açıklamasına göre öküzler “oyuncak kanişler” gibi davrandılar. Çalışmanın ardından katılımcılar 24 soruluk bir anketi doldurarak etkileşimlerini derecelendirdiler.

Kadınlarla etkileşimde öküzlerin oldukça sakin ve şefkatli davrandıkları, yemi daha çok yedikleri ve daha sevecen sesler çıkardıkları gözlendi. Öte yandan erkeklere karşı pek de şefkatli değillerdi. Hayvanların kadınlara verdiği “öpücük” sayısı erkeklere verilenin iki katıydı.

Konuyla ilgili daha kapsamlı çalışmalara da ihtiyaç var ve araştırmacılar, sığırların etkileşimde bulunmayı tercih ettiği insanları anlamak için çalışmalar yapacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir