Okyanuslar iklim değişikliği nedeniyle renk değiştiriyor

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

NASA uyduları, iklim değişikliği deniz ekosistemlerini bozduğundan okyanusların yarısından fazlasının yeşile döndüğünü gösteriyor

REKLAM

Okyanusun rengindeki tuhaf değişiklikler bilim adamlarının araştırmalarını teşvik etti.

Uydu verileri, son 20 yılda okyanusların yüzde 56'sının renginin maviden yeşile döndüğünü gösteriyor. Değişiklikler özellikle ekvatora yakın tropikal bölgelerde belirgindir.

Araştırmacılar, okyanuslarımızdaki bu hafif yeşillenmenin, iklim değişikliğinin su altı yaşamı üzerindeki etkisini gösterdiğini söylüyor.

Okyanus neden yeşile dönüyor?

NASA'nın Modis-Aqua uydusu, dünya okyanuslarının yarısından fazlasında maviden ağırlıklı olarak yeşil tonlara doğru kademeli bir geçiş tespit etti.

Renk değiştiren alan Dünya'daki tüm karalardan daha büyüktür.

İngiltere, Southampton'daki Ulusal Oşinografi Merkezi'nden BB Cael ve meslektaşları, NASA verilerini analiz etti ve yeşil rengin, iklim değişikliği nedeniyle değişen ekosistemlerin bir işareti olduğuna inanıyor.

Bu değişikliklerin ne olduğu ve kesin nedeni henüz doğrulanmadı ancak BB Cael bunların muhtemelen çoğu besin zincirinin temelini oluşturan canlılar olan fitoplanktonla bağlantılı olduğunu söylüyor.

Bu organizmalar aynı zamanda soluduğumuz canlılardır. oksijen Enerjinin çoğunu üretmede ve atmosferimizi dengelemede hayati bir rol oynar.

Çalışma, “İklim değişikliğinin etkileri sığ deniz mikrobiyal ekosisteminde zaten hissediliyor” diyor.

Okyanusların değişen rengi daha büyük bir sorunun işareti olabilir

Araştırmanın yazarlarına göre okyanusun değişen rengi ekosistemlerin durumundaki bir değişikliği yansıtıyor olabilir.

Koyu mavi daha az yaşamı, yeşil tonlar ise daha fazla fitoplankton aktivitesini gösterir.

Bu, suyun yüzey katmanlarında olup bitenlerin bir resmini çiziyor.

Ancak okyanusun rengi yıldan yıla değişiklik gösterebilir ve yüzeydeki klorofil seviyeleri büyük farklılıklar gösterebilir.

Bu durum maviden yeşile geçişin iklim değişikliğinden etkilenip etkilenmediğini ayırt etmeyi zorlaştırıyor.

Bilim adamları, herhangi bir eğilimi tespit etmeden önce okyanus rengini izlemenin 40 yıla kadar sürebileceğine inanıyor.

Farklı uydular renk değişikliklerini de farklı şekillerde ölçer. Bu, her birinden elde edilen verilerin sıklıkla birleştirilemeyeceği anlamına gelir.

Okyanustaki değişen renkleri daha ayrıntılı bir şekilde incelemek için Pace adlı bir NASA misyonunun Ocak 2024'te başlatılması planlanıyor.

Bu görev planktonu, aerosolü, bulutları ve okyanus ekosistemini izleyecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir