Orban: Ukrayna'ya yardım AB'nin yıkılmasına yol açıyor

REKLAM

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Ukrayna'nın Rusya'daki hedefleri vurmak için Batı silahlarını kullanmasına izin verecek NATO tekliflerine karşı çıktı ve bu tür planların Avrupa'yı “yıkıma daha da yaklaştıracağını” savundu.

Orban, Macaristan Radyosu'na yaptığı açıklamada, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Ukrayna'ya asker göndermeyi reddetmeyeceğine ilişkin açıklamasına ve NATO'nun, Kiev'in Rusya'daki askeri üsleri gelişmiş nükleer silahlarla vurmasına izin verecek önerisine de değindi.

ABD ve Avrupa Birliği liderlerini savaşı kışkırtmakla suçlayan Orban, şunları söyledi: “Savaş sürekli aç bir canavardır ve parayla beslenmesi gerekir. “Ve Amerikalıların, ABD'nin demokratik hükümetinin ve Avrupa Birliği liderlerinin bunu geliştirmeye hazır olduğunu görüyorum” dedi.

Son dönemde Macaristan'da 9 Haziran'da yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimleri için kampanya yürüten Orban, bu seçimleri savaş ve barış arasındaki varoluşsal bir mücadele olarak değerlendirirken, Batı'nın Ukrayna'ya verdiği desteğin Türkiye ile gerilimi artırabileceği korkusuyla seçim kampanyasına başladı. Rusya.

Orban, Macar radyosunda yaptığı açıklamada, liderliğini yaptığı siyasi oluşumu tek parti olarak nitelendirerek, Ukrayna'daki çatışmanın derhal sona erdirilmesi çağrısında bulundu.

Ancak siyasi eleştirmenler, bu önerilerin Moskova'ya teslim olmak anlamına geldiğini ve bunun Rusya'nın Ukrayna'da işgal altındaki toprakları elinde tutmasına olanak tanıyacağını ve Moskova'yı daha da cesaretlendireceğini söylüyor.

Batılı ülkelerin Ukrayna'ya askeri yardım sağlamasına uzun süredir karşı çıkan Orban, Avrupa Birliği'nin Kiev'e mali desteğini engellemek ve Moskova'ya yönelik yaptırımları engellemekle tehdit ediyor.

Ukrayna'yı işgal etmesine rağmen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yakın ilişkilerini sürdüren Orban, çoğu AB ülkesinin Rusya'nın petrol ve doğal gazını sınırlamaya çalıştığı bir dönemde Moskova ile enerji anlaşmalarını hızlandırdı.

Batı'nın sağladığı silahlarla Rusya topraklarındaki hedeflerin vurulmasına izin verilecek mi?

Ukrayna'nın Batı tarafından sağlanan silahlarla Rusya topraklarındaki hedefleri vurmasına izin verilip verilmeyeceği sorusu, Moskova'nın 24 Şubat 2022'de Ukrayna'yı işgalini başlatmasından bu yana şu anda hassas konulardan biri.

Batılı liderler, doğrudan Batı müdahalesinin dünyayı nükleer çatışma yoluna sokabileceği konusunda defalarca uyarıda bulunan Putin'i kışkırtacağı korkusuyla bu adımı atmaktan çoğunlukla kaçındı.

Ancak Kremlin güçleri, ABD askeri yardımındaki uzun gecikmenin ardından son aylarda Ukrayna'nın asker ve mühimmat sıkıntısından yararlanırken, Batı Avrupa'nın yetersiz askeri üretimi de savaş alanındaki önemli teslimatları yavaşlattı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir