Ordu sözcüsü: Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde darbe girişimi engellendi

Cumhurbaşkanı Felix Tshisekedi'nin sözcüsü Tina Salama, Pazar sabahı başkanlık sarayının saldırıya uğradığını ancak ordunun kontrolü yeniden ele geçirdiğini doğruladı.

REKLAM

Demokratik Kongo Cumhuriyeti (DRC) silahlı kuvvetlerinin Pazar sabahı Kongolu ve yabancı savaşçıların dahil olduğu darbe girişimini püskürttüğü bildirildi.

Ordu sözcüsü Sylvain Ekenge, şunları söyledi: “Darbe girişimi savunma ve güvenlik güçleri tarafından bastırıldı. Bu girişime yabancılar ve Kongolular dahildi. Bu yabancılar ve Kongolular, liderleri de dahil olmak üzere 'eylem'in dışında tutuldu.

Bunun tutuklandıkları veya öldürüldükleri anlamına gelip gelmediğini söylemedi.

Başkan Felix Tshisekedi'nin sözcüsü Tina Salama da Reuters'e, başkanlık sarayının Pazar sabahı saldırıya uğradığını ancak ordunun kontrolü yeniden ele geçirdiğini doğruladı.

Milletvekillerinden Vital Kamerhe'nin sözcüsü ve Japon büyükelçisi de sosyal medya hesaplarından, Kamerhe'nin cumhurbaşkanlığı yakınındaki evine düzenlenen saldırıda iki gardiyan ve bir saldırganın öldürüldüğünü söyledi.

ABD Büyükelçiliği Pazar günü “DRC güvenlik unsurlarının devam eden faaliyeti” ve bölgede silah sesleri konusunda uyarıda bulunan bir güvenlik uyarısı yayınladı.

ABD'li muhalif siyasetçi Christian Malanga'ya ait olduğu anlaşılan bir Facebook sayfası, saldırıyı kendisinin yönettiğini gösteren bir video yayınladı.

Reuters tarafından bağımsız olarak doğrulanmayan videoda Malanga, Lingala'da “Biz militanlar yorulduk. Tshisekedi ve Kamerhe ile devam edemeyiz, onlar bu ülkede çok fazla aptalca şey yaptılar.” dedi.

Tshisekedi Aralık ayında ikinci dönem için yeniden cumhurbaşkanı seçildi, ancak başbakanın atanmasının üzerinden altı hafta geçmesine rağmen hükümet hâlâ kurulmadı.

Kamerhe, Cumartesi günü yapılması planlanan ancak Tshisekedi tarafından ertelenen seçimlerde parlamento başkanlığına aday olmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir