Osman Kavala'dan Adalet Bakanlığı'na soru! “Hukuk yararına devrilme” çağrısında bulundu

Osman Kavala'nın avukatı Hilal Zengin, bakanlığa gönderilmek üzere İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne sunduğu dilekçede, Kavala'ya verilen cezanın hukuka uygun olarak iptali talebinde bulundu.

Mahkeme dosyayı Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü'ne gönderilmek üzere İstanbul Başsavcılığı Bakanlık Yazışma Bürosu'na gönderdi.

Mahkemenin yazışma bürosuna gönderdiği yazıda, “Tutuklu Mehmet Osman Kavala, savunma avukatı Hilal Zengin'in 06.05.2024 tarihli dilekçesi ile kanun yararına iptal talebinde bulunmuş olup, dosya taranarak fiziki olarak eklenmiş olarak gönderilmiştir. mektubumuz değerlendirilmek üzere.” Açıklamalarına yer verdi.

DAVANIN ARKA PLANI

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Osman Kavala'yı “Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırırken, “siyasi veya askeri casusluk” suçundan da beraatine karar verdi.

Davanın temyiz başvurusunu inceleyen İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi, yerel mahkemenin verdiği kararı meşru buldu.

Davanın temyizini gören Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Kavala'nın cezasını 28 Eylül 2023'te onadı.

Kavala'nın 30 Nisan'daki “yeni yargılama” talebi, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde oybirliğiyle reddedildi. (AA)Bu içerik Metin Yamaner tarafından yayınlanmıştır.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Gaziantep'teki yangın kısmen söndürüldü!Gaziantep'teki yangın kısmen söndürüldü!
Fatih'te öğretmeni öldürdü!  Polis onu kovaladı ve bir restoranda yemek yerken yakalandı.Fatih'te öğretmeni öldürdü! Polis onu kovaladı ve bir restoranda yemek yerken yakalandı.
Danimarka Başbakanı Frederiksen'e Kopenhag'da yumruklu saldırıDanimarka Başbakanı Frederiksen'e Kopenhag'da yumruklu saldırı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir