Özgür Özel: Yeni Anayasa masasından uzağız

Özel: Yeni bir Anayasa üzerinde çalışmaya başlamak için öncelikle mevcut Anayasaya saygı duymalısınız.

REKLAM

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, yeni anayasa çalışmalarına başlamak için öncelikle mevcut anayasayı takip etmek gerektiğini, yeni anayasa konusunda ise şu anda tablodan uzak olduklarını belirtti.

Reuters'a konuşan Özel, hükümetin yeni anayasa çalışmalarına ilişkin şunları söyledi: “Anayasa tartışması sürecine, yani biçimine girebilmek için bana bunu teklif edenlerin öncelikle mevcut anayasaya harfiyen uyması gerekiyor. “

Anayasa'nın toplumsal mutabakat gerektirdiğini belirten Özel, kendisine oy verenlerin “Neden o masaya gittin?” diye soracağını belirterek, “Toplumsal mutabakat yaratmamız lazım. (Hükümet) Yeter ki mevcut olana saygı duyalım. Anayasa, biz o masaya yaklaşırız, mevcut anayasayı ihlal ettiğimiz sürece o masadan uzaklaşırız.” “dedi.

“Anayasa Erdoğan için yapıldı”

Özel, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararları, Türkiye'de Anayasa Mahkemesi kararları, Yargıtay ile Anayasa Mahkemesi arasındaki mücadelede yürütmenin taraf olarak yer alması ve onlarca kararın bulunduğunu belirtti. Uygulanmayan insan hakları ihlalleri olduğunu belirterek, “Şu anda hukukun üstünlüğünden çıkış görüntüsünü gösteren şey, kuvvetler ayrılığından ziyade kuvvetler birliği imajıdır” dedi.

“Anayasalar herkes için yapılır. Bizimki Erdoğan için yapıldığı için bu hale geldi” diyen Özel, şunları söyledi:

“Eski anayasaya tam uyum bizim ilk vazgeçilmez bakış açımızdır… İkincisi, yeni bir anayasa yapılacaksa bile mevcut anayasaya uyulmaması konusunda üst düzey denetimler ve yaptırımlar olması gerekir… Biz çok köklü bir kesimden geliyoruz. kötü uygulama. Bu yüzden Türkiye çok şey kaybetti.”

“Bizim için zaman kaybı”

Özel, “Bu kadar anayasa ihlali olsa bile, bırakın oturup tartışmayı, yeni anayasanın prosedürünü tartışmayı bile zaman kaybı olarak değerlendiriyoruz.”

Özel, 2028 yılında cumhurbaşkanı adaylığının nasıl belirleneceği sorusuna şöyle yanıt verdi:

“Partimizin adayı, hiçbir parti organını dışlamadan, kamuoyu araştırmalarından ve bilimsel çalışmalardan yararlanarak maksimum güvenlikle seçim kazanabileceğimiz Cumhuriyet Halk Partisi'nin üyesi olacaktır. İlk turda seçimi tek başımıza kazanamazsak o zaman elbette ittifak aranabilir. “Geçmişte yaptığımız hataları tekrarlamayacağız”

Seçimlerin bitiminden bir gün sonra yapılan en önemli hatalardan birinin ittifak adayı hakkında konuşmak olduğunu belirten Özel, şöyle konuştu: “Cumhuriyet Halk Partisi, seçimler yaklaştıkça hem aday hem de ittifak konuşması yapacaktır”.

CHP'nin yerel seçimlerdeki başarısına değinen Özel, şunları söyledi: “31 Mart'ta seçim zaferini getiren tek şey değildi… Yani sadece cumhurbaşkanının performansı da değildi, başkanın performansı da değildi. ne adaylar, ne verdiğimiz sözler, ne de çok başarılı olan seçim kampanyamız. Ekonomik koşullardı ama bütün bunları çok iyi hallettik” dedi.

“İsrail'in yaptıkları gizlenemez”

İsrail ile Hamas arasındaki savaşa ilişkin Özel, Hamas'ın yaptığının “terör eylemi” olduğunu, sivillere karşı böyle bir şey yapmanın son derece kabul edilemez olduğunu ve uluslararası toplum tarafından en güçlü şekilde kınanması gerektiğini belirterek, şunları kaydetti: “Ama bunu istismar etmek (“35 binden fazla insan ve 15 binden fazla çocuğun öldürülmesinin savunulacak hiçbir yanı yoktur ve iki tarafın eylemleri de birbirine eşit değildir” dedi.

Özel, “Bir yanda terör eylemleri gerçekleştiren bir grup, diğer yanda uluslararası hukuka saygı duyması gereken bir devlet var. Burada İsrail'in suçunun Hamas'ın eylemleriyle örtülebilecek hiçbir yanı yok” dedi. Yorumların Filistin halkını zayıflatacağından endişe duyduğunu, bu nedenle Hamas'ın bu yorumları kabul ettiğini sözlerine ekledi. İstenmeyen “terörist” eylemler karşısında İsrail'i haklı çıkaracak konuşmalara karşı tetikte olduğunu söyledi.

“Ticaret kısıtlaması kararı geç alındı”

Türkiye'nin İsrail'e ticaret yasağı getirmesine ilişkin Özel, şunları söyledi: “İstedikleri kadar yapmıyorlar. Ticaret meselesine de iç siyaset üzerinden yorum yaparak yaklaşıyorlar. 35 bin kişinin öldürüldüğü bir yerde alınması gereken bu kararın çok geç alındığını düşünüyorum.” ve şöyle devam etti:

İsrail ile Türkiye arasındaki ilişkilerin kötüleşmesini asla desteklemem ama böylesine büyük bir katliamın durdurulması için İsrail'in düşmanlarının değil, tüm dostlarının İsrail'e karşı sert bir tavır alması gerekiyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir