Palmiye yaprakları Pasifik'teki ıssız bir adada mahsur kalan üç denizciyi kurtardı

Pasifik Okyanusu'ndaki küçük bir adada 9 gün boyunca mahsur kalan üç denizci, beyaz kumlu plaja palmiye yapraklarını kullanarak “YARDIM” yazdı.

REKLAM

Bölgede havadan keşif uçuşu gerçekleştiren ABD Donanması ve Sahil Güvenlik uçağı bunu fark ederek denizcilerin hayatını kurtardı.

ABD Sahil Güvenlik yetkililerine göre, 31 Mart'ta üç denizci, Filipinler'in yaklaşık 3.000 kilometre doğusunda, Mikronezya'nın bir parçası olan Pikelot Atolü civarındaki sularda balık tutmayı hedefliyordu ve 20 metre uzunluğundaki teknelerinin dıştan takma motoru hasar gördü.

Tekne dalgalarla birlikte sürüklenmeye başlayınca denizciler, kimsenin yaşamadığı yakındaki ıssız bir ada olan Pikelot'a inmeye karar verdiler.

Ancak denizciler karaya çıkmadan önce yardım çağıramadan telsizlerinin gücü bitti.

Sahil Güvenliğin açıklamasına göre, hayatta kalanlar 31 dönümlük adadan palmiye yaprakları toplayıp, sahile “YARDIM” yazacak şekilde dizdiler ve kurtarma ekiplerini beklediler.

Sahil Güvenlik yetkilileri, balıkçıların bir hafta boyunca hindistan ceviziyle geçindiklerini ve adadaki küçük bir kuyudan tatlı su elde ettiklerini söyledi.

Japonya'nın Okinawa kentindeki Kadena Hava Üssü'nden havalanan ABD Donanması “P-8A” model keşif uçağı, 7 Nisan'da sahilde palmiye yapraklı “YARDIM” tabelasını gördü.

Donanma jeti üç adamın üzerine yiyecek paketleri attı ve konumlarını kurtarma merkezine iletti.

Kurtarılan denizcilerin sağlık durumlarının iyi olduğu açıklandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir