PDF'den Excel'e Dönüşüm: PDF'yi Excel'e Nasıl Dönüştürürüm? Bir PDF dosyasını Excel dosyasına nasıl dönüştürebilirim?

PDF'yi Excel'e dönüştürdüğünüzde PDF belgelerinin renkleri, kenarlıkları, yazı tipleri ve tabloları gibi tüm bilgi ve verileri değişmez. Bu şekilde verilerde değişiklik yapmak ve dönüştürülen belgeler üzerinde daha fazla özelleştirme yapmak mümkündür. Genel olarak, PDF'den Excel'e dönüştürme sürecinde önemli bilgilerin kaybolması konusunda endişelenmemelisiniz. Ancak yine de verilerinizi yedeklemeniz önerilir.

Bir PDF dosyasını Excel dosyasına nasıl dönüştürebilirim?

Bir PDF dosyasını Excel dosyasına dönüştürmenin birçok yöntemi vardır. Bunlardan biri PDF belgelerini Excel dosyalarına dönüştürecek web sitelerini kullanmaktır. Bir diğer yöntem ise dönüştürme işlemini gerçekleştiren programlardır. Bu programları kullanabilmeniz için önceden bilgisayarınıza indirmeniz gerekmektedir. Daha sonra dönüştürülecek belge programa sürükleyip bırakılır ve dönüştürme işlemi başlar. Dönüşüm işlemi son derece pratiktir. Ücretsiz dönüştürme hizmetleri sunan birçok program vardır.

Excel aracılığıyla dönüştürmek için aşağıdaki adımları uygulamanız gerekir:

  • Excel programının üst kısmındaki veri seçeneğine tıklayın.
  • Buradan Veri Al butonundan Dosya seçeneğini seçin.
  • PDF'ye Dosyala seçeneğine tıklayın.
  • Açılan Verileri İçe Aktar penceresinden PDF dosyasını seçin ve İçe Aktar düğmesini tıklayın.

PDF dosyasındaki tablolar tek tek belirlenip Explorer penceresinin sol tarafında görüntülenerek sayfanın tamamının olduğu gibi aktarılabilmesi sağlanır. Bu bölümde aktarılacak tabloları seçebilirsiniz. Seçim yapıldıktan sonra Install butonuna basılır.

Yükle butonuna tıkladıktan kısa bir süre sonra belgeniz PDF'den Excel'e dönüştürülecektir.

PDF'den Excel'e dönüştürme programları

PDF'den Excel'e dönüştürücü programlara gelince başka bir yöntem Adobe Acrobat'tır. Bu nedenle:

  • PDF'den Excel'e işlemi için Acrobat'ta bir PDF dosyası açılır.
  • Sağdaki PDF'yi Dışa Aktar aracını seçin
  • Dışa aktarma formatı olarak “elektronik tablo”yu seçin ve “Microsoft Excel Çalışma Kitabı”nı seçin.
  • “Dışa aktar” seçeneğine tıklıyorsunuz. PDF belgesi taranmış metin içeriyorsa Acrobat otomatik olarak metin tanıma aracını çalıştırır.
  • Dönüştürülen dosyayı kaydetmek için yeni Excel dosyasına isim verilir ve Kaydet butonuna basılır.

Bazı güvenilir web siteleri PDF'den Excel'e dönüştürme için de kullanılabilir. Bu sitelerde PDF'yi Excel'e dönüştürmenin yanı sıra diğer formatlara da dönüştürebilirsiniz.

En iyi kalitede sonuçlar için metin tabanlı PDF'ler kullanmalısınız. Karmaşık tablolar içeren PDF'leri dönüştürmek için ücretli bir hizmet kullanmanızı öneririz. Ayrıca dönüştürmeden önce PDF'nin en son sürüm olduğundan emin olun.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Belediye fırınının görüntüleri büyük tepki çekti! Belediye fırınının görüntüleri büyük tepki çekti!
Ofisinde saldırıya uğrayan Belediye Başkanı Beşel, yaşananları şöyle anlattı: Ofisinde saldırıya uğrayan Belediye Başkanı Beşel, yaşananları şöyle anlattı: “Kafa attı, silahı aldı”
O ülkede felaket!  Yer altında 1100 ev, 300 kişi: 'Geçen her dakika umutlarımızı azaltıyor'O ülkede felaket! Yer altında 1100 ev, 300 kişi: 'Geçen her dakika umutlarımızı azaltıyor'

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir