Putin: Harkiv'i geri alma niyetimiz yok, tampon bölge kurulacak

Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cuma günü Çin'e yaptığı ziyarette, Kharkiv şehrini geri alma planlarının olmadığını söyledi.

REKLAM

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de Çin ziyaretinde Ukrayna'da devam eden işgale ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Kharkiv'i ele geçirmek gibi bir niyetinin olmadığını belirten Rusya Devlet Başkanı Putin, bölgedeki askeri operasyonun amacının tampon bölge oluşturmak olduğunu açıkladı.

Ancak Ukrayna bölge başkanı Oleh Syniehubov, Cuma günü Telegram'da yaptığı açıklamada, şehre yönelik Rus hava saldırıları nedeniyle en az iki kişinin öldüğünü, dördünün ağır yaralandığını ve 19 kişinin de yaralandığını duyurdu.

Putin'in açıklamaları, 10 Mayıs'ta başlayan ve birkaç gün içinde yeni bir cephenin açılmasına ve binlerce Ukraynalının yerinden edilmesine yol açan saldırıların ilkiydi.

Geçtiğimiz Cuma günü, Ukrayna insansız hava aracının Rusya işgali altındaki Kırım yarımadasına düzenlediği saldırı, Sivastopol'da elektrik kesintisine yol açarken, bir başka saldırıda da hava üssündeki uçaklar ve yakıt tankları hasar gördü.

Bu arada yetkililer Rusya'nın güneyinde bir rafinerinin de ateşe verildiğini söyledi.

Putin ziyareti sırasında gazetecilere verdiği demeçte, Ukrayna'nın Rusya'nın Belgorod bölgesini bombalamasına Moskova'nın Kharkiv bölgesine saldırılar düzenleyerek karşılık verdiğini söyledi. Bombalamanın devam etmesi halinde Rusya'nın bir güvenlik veya sağlık bölgesi kurmak zorunda kalacağını ve bunun şu anda yapım aşamasında olduğunu vurguladı. Rus birliklerinin her gün planlandığı gibi ilerlediğini belirten cumhurbaşkanı, Kharkiv'i ele geçirmek gibi bir niyetleri olmadığını yineledi.

Ukrayna güçleri, Rusya'nın Kharkiv bölgesinde geçen hafta başlayan ilerleyişini durdurmaya çalışıyor.

Asker sayısını artırmak amacıyla Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelenskyy, Cuma günü mahkumların askere alınmasına izin veren ve askerlik hizmetinden firar etmenin cezasını önemli ölçüde artıran iki yasayı imzaladı. Tartışmalı seferberlik yasası Cumartesi günü yürürlüğe girecek.

Rusya geçmişte çatışmalarda esirleri askere almıştı. Yeni mevzuat, Ukrayna'nın ulusal güvenliğine karşı suçlardan hüküm giymiş olanlar hariç, cezai suçlarla suçlanan kişilerin şartlı tahliyesine ve ardından askere alınmasına olanak tanıyor.

Son zamanlarda artan gerilime yanıt olarak Ukraynalı yetkililer, Rusya sınırına sadece beş kilometre uzaklıkta bulunan Vovchansk şehrinden yaklaşık 8.000 sivili tahliye etti.

Ukrayna askeri şefi Albay General Oleksandr Syrskyi Cuma günü yaptığı açıklamada, Rusya'nın yeni saldırısının aktif çatışma bölgesini yaklaşık 70 kilometre genişlettiğini ve Ukrayna'yı kuvvetlerini dağıtmaya ve yedek birlikler konuşlandırmaya zorlamayı amaçladığını söyledi.

Zelensky, Cuma günü Kharkiv bölgesinde Rus kuvvetlerinin sınırdan 10 kilometre kadar ilerlediğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir