Rahimde Ne Yediğiniz Yüz Özelliklerinizi Belirliyor – Son Dakika Hayat Haberleri

Bilim insanları, insanların yüz özelliklerinin hamilelikte annenin yediği besinlerle yakından ilişkili olduğunu açıkladı.

Nature Communications dergisinde yayınlanan çalışmada uluslararası araştırmacılar “Annenin diyetindeki protein seviyelerinin modüle edilmesinin mTORC1 aktivitesini düzenlediğini, bunun da embriyoların kraniyofasiyal şeklinde hafif ama belirgin değişikliklere yol açtığını bulduk. Bu, farklı yüz özelliklerinin 'spektrumuna' yol açıyor.” duyuruyu yaptı.

Hamile fareler ve balıklar farklı diyetlerle beslendi ve araştırmacılar bunun rahimlerindeki mTORC1 sinyalini değiştirdiğini ve yavrularına belirli yüz özellikleri kazandırdığını buldu. Bilim insanları, protein açısından zengin yiyecekler yiyen çocukların burunlarının ve çenelerinin daha geniş olduğunu buldu. Kafatasının şeklinden burundaki kıkırdak miktarına kadar insanların görünümündeki ince farklılıkların, rahimdeki beslenmeyle etkinleştirilen genler tarafından oluşturulduğu söylense de, tüketilen protein miktarı arttıkça bunun da gerçekleştiği kaydedildi. Hamilelik sırasında tüketilen protein miktarı da artar. “mTORC1” olarak bilinen bu genler daha aktif hale gelir.

Araştırmacılar bunun, burnun uzunluğunu ve burun deliklerinin genişliğini, yanakların şeklini ve çenenin çıkıntısını değiştirerek çocuğun yüzünün görünümünü “mükemmelleştirebileceğini” söylüyor. İnsan yüzünün temel görünümünün ebeveynlerin genleri tarafından belirlenmesine rağmen, kardeşlerin bile bazen çok farklı göründüğü ve “tek” ikizlerin bile asla tam olarak aynı olmadığı belirtildi. Anneleri düşük proteinli yiyeceklerle beslemek yüzlerin daha ince ve daha keskin hatlara sahip olmasına yol açtı.

Araştırmacılar, bu olgunun bazı hayvanlara doğdukları ortama bağlı olarak avantaj sağlayabileceğini söyledi. Bazı balık türlerinde, anneleri besin açısından fakir bir diyet tükettiğinde bebeklerin daha uzun, daha ince bir buruna sahip olma olasılığı daha yüksektir, bu da bebeklere yiyecek mevcudiyetinin düşük olduğu bölgelerde yiyecek ararken bir avantaj sağlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir