Rektör Kök'ün baskıları öğrencileri yıldırmadı – Son Dakika Türkiye Haberleri

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) öğrencileri baskı ve yasaklara rağmen festival düzenliyor. Milletvekillerinin desteğiyle Devrim'e festival sahnesi kazandırıldı.

Yayınlanma: 29.05.2024 – 09:57

Abo Ol

Google Haberleri

ODTÜ'ye atanan rektör Verşan Kök, geleneksel 35. Bahar Şenliği'nin Devrim Stadı'nda yapılmasını yasakladı. Geleneklerini korumak isteyen öğrenciler, rektörlük önünde 11 gün süren direniş başlattı. rektör Kök; Başta milletvekilleri, Çankaya Belediyesi ve akademisyenler olmak üzere birçok kesimden destek alan öğrencilerin taleplerini dikkate almadı. Ardından ODTÜ öğrencileri kendi festivallerini düzenleyeceklerini açıklayarak alternatif festival hazırlıklarına başladı. Öğrencilerin çabalarıyla hazırlanan kutlama, bugün Geleneksel Devrim Yürüyüşü ile başlayacak. Açıklanan programa göre 3 gün sürecek festivalde Devrim sahnesi kurulacak.

DEVRİM SAHNEDE

Festival için yoğun çaba harcayan öğrenciler birçok zorlukla karşılaştı. Festival öncesinde kampüse giriş ve çıkışlarda kontroller artırıldı. Mezunların kampüse girişi yasaklanırken, ticari taksilerin bagajlarının kontrol edildiği görüldü. Tüm baskılara rağmen öğrenciler dün bir araya gelerek konserlerin yapılacağı sahneyi kampüse taşıdılar. CHP Ankara Milletvekili Semra Dinçer ve Deniz Demir ile Isparta Milletvekili Hikmet Yalım Halıcı da öğrencilere destek olmak için kampüse geldi. Milletvekilleri ve öğrencilerin birliğiyle devrime zemin hazırlandı.

Cumhuriyet Tatil otel rezervasyonu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir