RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, “Son aşamaya geldik” dedi ve açıkladı: “Ya akılları başlarına gelecek ya da…”

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) tarafından Turgut Özal Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen “SUBÜ Söyleşileri”ne katılan Şahin, öğrencilere kurumun işleyişi ve faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

İletişim alanındaki Türk mevzuatının birçok Avrupa ülkesi, ABD, Fransa ve Almanya'dan çok daha gelişmiş olduğunu vurgulayan Şahin, kuralların sadece yaptırım olarak algılanmaması gerektiğini vurguladı.

“HUKUK VE YÖNETİM ÇERÇEVESİNDE YAPIYORUZ”

RTÜK'ün bu konuda talihsiz olduğunu belirten Şahin, şöyle konuştu:

“Sosyal medya bizi sevemezdi çünkü biz sonuçta ceza veren bir kurumuz. Cezalandıran, yaptırım uygulayan kurumlar sevilmiyor. Bunun da farkındayız ama ön yargılı medya yayınlayan bir sistemden geldikleri için ve fazla sevemedikleri için. , Sabahları hep başka bir şey yapıyormuş gibi davranıyorlar.” RTÜK Başkanı ayağa kalkıyor: “Bugün kimi cezalandırayım? Kızılcık şerbeti çok oldu, Kırmızı Tomurcuklar nereye gitti sen nerelisin?” Sanki onları cezalandıracak bir yapı ya da zihniyet varmış gibi sürekli önünüze sundular ama gerçekten baktığınızda bunların hepsini hukuk ve yönetim çerçevesinde yapıyoruz.”

Şahin, demokratik ortamda alınan kararlar doğrultusunda cezai işlemlerin kanallara uygulandığını, itiraz durumunda kararın idari yargıya ait olduğunu söyledi.

5

“BURADA DA İŞLER AÇIĞA ÇIKTI”

Konuşmasının ardından öğrencilerin sorularını yanıtlayan Şahin, ana akım haberlerde şiddet haberlerinin çok fazla olduğunun belirtilmesi üzerine şunları söyledi:

“Normalde haberlere pek karışmayız. Kurallara saygı göstermek şartıyla herkes kendi sektörüyle ilgili haber yapsın istiyoruz. Ama burada da işler çığırından çıktı. Artık Yargıtay'dan prensip kararı aldık. Radyo Televizyon Kurulu'nca zamana göre '+18, +13' koyacağız. Bu süreler içinde bu sınırı aşan bir şey varsa yeni bir ceza sistemi getireceğiz.

Şimdi yayımlanmak üzere Cumhurbaşkanlığına gönderdik. Resmi Gazete'de yayımlandıktan sonra hayata geçireceğiz. Maalesef bu bizim için çok heyecan verici, övünülecek bir şey değil ama Radyo Televizyon Üst Kurulu olarak haberlere 'bip' basacağız, yani haber yapacağız. “13-18 yaş altı izlememeli” Ya 'Burada şiddet var' diyeceğiz. söyleyeceğiz. Bu haberlerde yoktu. Bunu ilk kez yapmak zorunda kalıyoruz. Çocuklarımız da izliyor. Bu konuda tedbirlerimizi aldık. “Yakın zamanda yönetmelik yayımlanırsa o zaman bu sisteme başlayacağız.”

GÜNDÜZ PROGRAMLARI: 'SON SONDAYIZ'

Gündüz programlarıyla ilgili soruyu yanıtlayan Şahin, en çok uğraştıkları sorun alanlarının bu olduğunu söyledi.

Şahin, Türkiye'de en çok kazandıran ve en çok reyting alan programların gündüz programları olduğuna dikkat çekerek, şöyle konuştu: “Çünkü çok geniş bir sektör. Bunun içinde kadın hijyeni, kadın eğitimi, kadın mesleki eğitimi, çocuk bakımı veya el becerisi var. ya da çok üzgünüm buradan uzak durun ama ailede istismara uğrayan çocuk varsa 'Nasıl istismara uğradığını anlıyor muyuz, ne yapıyoruz, nereye gidiyoruz?' Çoğu bunu bilmiyor. dedi.

Çeşitli olayların yaşandığını belirten Şahin, şöyle devam etti:

“Öyle olaylar var ki, programların anlatmasını çok isterdik ama olmuyor. Biz bunları topluyoruz. Üreticilerimiz 2-3 ay buna uyuyor, sonra tekrar çılgına dönüyor tabiri caizse. Neden? İzlenmiyor, reyting almıyor Bu çok ilginç bir döngü, ben buna katılmıyorum: “Reyting almıyor, o halde yapmaya devam edelim.” İnsanlar bunu istiyor, hadi yapalım.” . Daha iyi bir şey yaparsan insanlar bunu ister, o yüzden sen daha iyisini yapana kadar devam edeceğiz.

Gündüz programlarına ve dizilere çok ceza verdiklerini anlatan Şahin, yapımcıların ise şöyle devam etti:

“Kaldırabilir miyiz? Kaldırabiliriz. Ne olacak? Güç bizim elimizde. Üç kere üst üste ceza kesersen o daha fazla dayanamaz. Ne yapacaksın? O program YouTube'a giderse” Ya da internetteki başka kanallara gidiyor, ne yapacaksınız burası bizim elimizde. Burada önemli olan biz üzerimize düşeni yapacağız, yapımcılar da onlara görev vermesin. İzleyin, farkındalık yaratalım. Gençleri hedef alan çok sayıda yapımcı var ama RTÜK gibi biz de finaldeyiz. Artık onları kaldıramadığımız için gündüz programları için buradayız. Ya akılları başlarına gelecek ya da biz dizilerle ilgili gereğini yapacağız, biz zaten gereğini yapıyoruz.

Kaynak: AABu içerik Recep Demircan tarafından yayınlanmıştır.

Mynet Youtube
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Öğretmen oğlunun bilgisini paylaştılar!  Elinden 120 gram altını alıp evi 2 milyon 250 bin liraya sattılar.Öğretmen oğlunun bilgisini paylaştılar! Elinden 120 gram altını alıp evi 2 milyon 250 bin liraya sattılar.
50 gündür kayıp!  Cansız bedeni ormanda bulundu!  Tüyler ürperten vahşeti itiraf ettiler50 gündür kayıp! Cansız bedeni ormanda bulundu! Tüyler ürperten vahşeti itiraf ettiler
Netanyahu'dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Batı'ya mesaj!  Netanyahu'dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Batı'ya mesaj! “Dünya yeni çatışmalara hamile”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir