Rusya ve Beyaz Rusya sınırının güçlendirilmesi için Polonya'dan 2,2 milyar euro

Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

Başbakan Tusk, Müttefiklerin İkinci Dünya Savaşı sırasında Monte Cassino Muharebesi'nde kazandığı zaferin 80. yıldönümü münasebetiyle Krakow'da Polonya askerlerine hitap etti.

REKLAM

Polonya Başbakanı Donald Tusk, ülkesinin Rusya ve Belarus sınırında güvenliği ve caydırıcılığı artırmak için yaklaşık 2,2 milyar avro yatırım yapacağını açıkladı.

Başbakan Donald Tusk Cumartesi günü yaptığı açıklamada, askeri tahkimatların inşasını içeren Shield-East projesinin başladığını duyurdu.

Polonya'nın NATO ve Avrupa Birliği'nin doğu kanadındaki stratejik konumuna dikkat çeken Tusk, ülkenin Avrupa'nın güvenliği konusundaki sorumluluğunun altını çizdi.

Tusk, “Güvenliğimiz ve her şeyden önce doğu sınırımızın güvenliği için yaklaşık 10 milyar zloti (2,2 milyar euro) yatırım yapmaya karar verdik” dedi.

Projenin, sınırın potansiyel düşmanlar tarafından geçilemez olmasını sağlamak amacıyla güçlendirilmiş ve çevresel açıdan değiştirilmiş bir sınırın inşasını içerdiğini belirten Tusk, “Polonya'nın sınırını barış zamanında güvenli, savaş zamanında ise düşman için geçilmez hale getirmek için bu çalışmalara başladık.”

Tusk, Müttefiklerin II. Dünya Savaşı sırasında Monte Cassino Muharebesi'nde kazandığı zaferin 80. yıldönümünü kutlamak amacıyla Krakow'daki Polonyalı askerlere seslendi.

Polonya'nın bir önceki sağcı hükümeti, 2021'de kitlesel göçmen akışını önlemek için Belarus sınırı boyunca 367 milyon avroluk bir duvar inşa etmişti. Ancak mevcut AB yanlısı hükümet, daha fazla takviyenin gerekli olduğuna inanıyor.

Polonya, Rus işgaline karşı savunmada Ukrayna'nın güçlü bir müttefiki olmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir