Rusya zaferin 79'uncu yıl dönümünü böyle kutladı – Son Dakika Dünya Haberleri

İkinci Dünya Savaşı'nda Nazi Almanyası'na karşı kazanılan zaferden sonra kabul edildi 9 Mayıs Zafer Bayramı Rusya'nın başkenti Moskova'daki Kızıl Meydan'da coşkuyla kutlandı.

Rusya Devlet Başkanı Rusya'nın başkenti Moskova'da düzenlenen törende konuşuyor Vladimir PutinBatılıları İkinci Dünya Savaşı hakkındaki bilgileri çarpıtmakla suçlamak, “Bugün 2. Dünya Savaşı'na ilişkin gerçekleri çarpıtmaya çalıştıklarını görüyoruz. “Nazizme karşı savaşanların anıtları yıkılıyor ve yerlerine Nazi hainleri ve suç ortaklarının kaideleri konuyor.” dedi.

Putin, Batı'nın bu politikasının provokasyona yönelik bir politika olduğunu vurguladı.“İntikamcılık, tarihin alay konusu, Nazi takipçilerini haklı çıkarma arzusu, Batılı elitlerin giderek daha fazla bölgesel, etnik gruplar arası ve dinler arası çatışmaları kışkırtmaya ve dünya gelişiminin egemen ve bağımsız merkezlerini dizginlemeye yönelik genel politikasının bir parçasıdır” . dedi.

Buna karşı Putin, Rusya'nın küresel bir çatışmayı önlemek için her şeyi yapacağını savundu. “Aynı zamanda kimsenin bizi tehdit etmesine de izin vermeyeceğiz. “Stratejik güçlerimiz her zaman savaşa hazırdır.” dedi.

Belarus Devlet Başkanı Putin'in ev sahipliği yaptığı törenler Alexander Lukashenko Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Jomart TokaevKırgızistan Cumhurbaşkanı Sadir JaparovTacikistan Devlet Başkanı İmamali Rahman, Türkmenistan Devlet Başkanı Serdar BerdimuhamedovÖzbekistan Devlet Başkanı Şavkat MirziyoyevKüba Başkanı Miguel Diaz CanelLaos Başkanı Thongloun Sisoulith ve Gine Bissau'nun başkanı Umaro Sissoco Ambalaj da izledi.

RUS ORDUSU KOLORDULARINI GÖSTERDİ

Putin'in konuşmasının ardından törene 9 bin Rus askeri ve 70'ten fazla askeri teçhizat yürüdü.

Askeri geçit töreninde, 2. Dünya Savaşı sırasında Sovyet ordusunun kullandığı nostaljik T-34 tankının da aralarında bulunduğu modern silahlar da sergilendi. Rus Hava Kuvvetleri savaş uçakları Kremlin üzerinde gösteri düzenledi.

Törenin ardından Belarus, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Türkmenistan, Özbekistan, Küba, Laos ve Gine-Bissau Cumhuriyeti liderlerinin yer aldığı heyet, Meçhul Asker Anıtı'na çiçek bıraktı. Törenin ardından Rusya lideri Putin, ülke liderleriyle Kremlin Sarayı'nda akşam yemeğine gitti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir