Sağlık çalışanlarına tatil yok: Hemşirelerin saat ücreti 80 TL, doktorların saati 137 TL tepki çekti – Son Dakika Sağlık Haberleri

Sağlık Bakanlığı'nın, tatil günlerinde sağlık hizmetlerinin kesintiye uğramaması amacıyla 81 ilin sağlık müdürlüklerine gönderdiği genelge, hizmetin 24 saat sunulması için alınması gereken önlemleri içeriyor. acil hasta ve yaralılara mesai saatleri dışında ve resmi tatil günlerinde hızlı bir şekilde ulaşmak, olay yerinde acil ilk yardım sağlamak, hastaları tıbbi durumlarına uygun acil servislere nakletmek ve etkin tıbbi müdahale ve bakımı sağlamaktır.” hastaneler, laboratuvarlar, görüntüleme laboratuvarları ve “Diğer teşhis ve tedavi birimleri ile hastaların kabul edildiği tüm kliniklerde yeterli insan gücü ve tıbbi ekipman bulunacaktır.” Ancak tatillerde alacakları mesai harçlıkları sağlık çalışanlarının tepkisine neden oldu. Normal zamanlarda saat başına 64 TL olan hemşirelere tatilde saat başına 80 TL, saat başına 109 TL alan doktorlara ise tatilde saat başına 137 TL verilecek. Tatillerde gerekli vardiyalar için hemşirelere saat başına 32 TL, doktorlara ise saat başına 55 TL verilecek.

“ŞEKER ALAMAZSINIZ”

Sağlık ve Sosyal Hizmetler Çalışanları Sendikası (SES) işyeri temsilcisi Kubilay Yalçınkaya, şunları söyledi: “Bu parayı bayramlarda çocuklara harçlık olarak veremezsiniz, yılbaşı şekeri alamazsınız.” bugün bir saatlik çalışma için evinize çağırdığınız çilingir bu oranın 10 katını alabiliyor, sağlık çalışanlarının aldığı mesai ödenekleri ise çalışmalarının karşılığını almaktan çok uzak” dedi. Yalçınkaya, “Her ne kadar maaşları düşük olan sağlık çalışanları olsa da Yoksulluk sınırında fazla mesai yaparak gelirlerine katkı sağlıyorlar, bu vardiya ücretleri asgari ücretin fazla mesai tutarından az. “Tatilleri, hafta sonları ve geceleri olmayan sağlık çalışanları kamuda bu ücret karşılığında çalıştırılıyorlar ve biz de bu ücret karşılığında bir ücret bekliyoruz.” Onlardan sağlıklı hizmet alıyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir