'Sessizlik için ödeme' ceza davasında yayın yasağını 10'uncu kez ihlal eden Trump'a hapis uyarısı

Trump, 22 Nisan'da yayınlanan bir röportajdaki sözleri nedeniyle onuncu kez 1.000 dolar para cezasına çarptırıldı.

REKLAM

Donald Trump'ın ceza davasına başkanlık eden yargıç, eski ABD başkanını yayın yasağı kararını ihlal ettiği için 1000 dolar para cezasına çarptırdı ve onu onuncu kez mahkemeye itaatsizlikten suçlu buldu.

Hakim, Trump'ın yayın yasağını “ısrarlı ve kasıtlı” ihlallerinin “hukukun üstünlüğüne doğrudan saldırı” anlamına geldiğini söyledi.

Yargıç Juan Merchan, daha fazla ihlal olması halinde eski başkanı hapse attırabileceği konusunda uyardı.

Yargıç, “Hapis cezası vermek istemiyorum ve vermemek için de elimden gelen her şeyi yaptım. Ama gerekirse yapacağım” dedi ve daha önce verdiği 1.000 dolarlık dokuz para cezasının, bir yasayı ihlal etmekten kaynaklandığını ekledi. Trump'ın duruşma sırasında jüri üyeleri ve tanıklarla halka açık konuşmasını yasaklayan emir. Bunun kendisini caydırmadığını söyledi.

Hakim, hapishaneyi “gerçekten son çare” olarak gördüğünü çünkü bunun davayı sekteye uğratacağını, olağanüstü güvenlik sorunları yaratacağını ve Cumhuriyetçi Trump'ın Beyaz Saray'ı Demokrat Başkan Joe Biden'dan geri almaya çalıştığı 2024 başkanlık seçimlerini karmaşıklaştıracağını söyledi.

Hapis cezası verilirse, 2016 seçimlerinin son haftalarında porno yıldızı Stormy Daniels'a yapılan susma parası ödemelerinden kaynaklanan tarihi davada benzeri görülmemiş bir adımı temsil edecek.

10. penaltı

Onuncu 1.000 dolarlık para cezası Trump, 22 Nisan'da yayınlanan bir röportajda şunları söyledi: “Jüri çok hızlı seçildi: %95 Demokrat. Bölgenin çoğu Demokrat.” Onun sözlerinden dolayı verildi.

Hakim geçen hafta Trump'a, yayın yasağını ihlal ederek mahkeme kararına uymadığını düşündüğü dokuz sosyal medya paylaşımı için 9 bin dolar ödeme emri vermişti. para cezası verdimBEN.

Yayın yasağının Beyaz Saray'a dönüşünde kendisini seçmenlere açıklama becerisini kısıtladığından şikayetçi olan Trump, karar öncesinde mahkeme salonu dışında gazetecilere şunları söyledi: “Bu benim anayasal konuşma hakkımı elimden aldı.”

Trump, 2016 başkanlık seçimleri öncesinde yetişkin sinema oyuncusu Stormy Daniels'a bir miktar para ödeyerek bu parayı işletme gideri olarak göstermekle suçlanıyor. Eski başkan masumiyetini koruyor ve yetkiyi kötüye kullanma suçlamalarını reddediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir