Sokaklarda bayraklar yakıldı, başbakan gözyaşları içinde istifa etti! Avrupa'da depreme neden olan seçimler: Macron da yenilgiye uğradı

Avrupa Parlamentosu seçimlerinin sonuçları üye ülkelerde deprem yarattı ve halk sokaklara döküldü. Hayal kırıklığına uğrayan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Ulusal Meclis'i feshetti ve erken seçim yapılmasına karar verdi. Muzaffer aşırı sağcı lider Le Pen şu mesajı verdi: “Hükümeti devralmaya hazırız.”

SAĞ PARTİLER 4 GÜNLÜK SEÇİMLERE GÜVENİYOR

Avrupa'da dört gün süren seçim süreci, İtalya'da son oyların verilmesinin ardından sona erdi ve oy verme işlemi Pazar günü yerel saatle 23.00'e kadar devam etti.

İlk resmi, kesin olmayan sonuçlara göre, Avrupa Parlamentosu'nun 720 üyesinden Avrupa Halk Partisi (EPP) 189, Sosyalistler ve Demokratlar İlerici İttifakı (S&D) 135, Renew Europe (Renew) 80, Avrupa Birliği Parlamento Avrupa Parlamentosu'nda partisi (ID) 58, Yeşiller (Yeşiller/ALE) 52, Sol (GUE/NGL) ise 36 milletvekiliyle temsil edilecek. . İlk sonuçlara göre mecliste seçilen bağımsız milletvekili sayısı 46 olurken, henüz herhangi bir meclis grubuna katılmamış yeni seçilen üye sayısı ise 52 oldu.

URSULA VON DER LEYEN ZAFERİ İLAN ETTİ

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, seçimlerin galibinin Avrupa Halk Partisi'nin (EPP) olacağını açıkladı. Avrupa Halk Partisi lideri Avrupalı ​​seçmenlere güvenlerinden dolayı teşekkür etti. Von der Leyen şunları söyledi: “Bugün Avrupa Halk Partisi için güzel bir gün. “Avrupa seçimlerini kazandık” dedi.

AA-20240609-34830084-34830070-AVRUPA_PARLAAMENTOSU_SECIMLERI

Von der Leyen, aşırı sağ ve sol partilerin iktidara geldiğinin doğru olduğunu ancak merkez partilerin liderlik pozisyonlarını koruduklarını vurgulayarak, 'Avrupa'yı içermeyen parlamentoda çoğunluk oluşturmanın mümkün olmadığını vurguladı. Halk Partisi.

FRANSA'DA MİLLİ MECLİS Feshedildi

Fransa'daki seçimlerde Marine Le Pen'in aşırı sağcı Ulusal Mitingi'nin (RN) elde ettiği ezici zafer, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'u Ulusal Meclisi feshetme ve erken seçim çağrısı yapma kararı almaya itti.

Ekran görüntüsü 2024-06-10 073527

Sonuç açıklamasında yenilgiyi kabul eden Macron, “Mesajınızı aldım, endişelerinizi anlıyorum ve bunları cevapsız bırakmayacağım.”

AA-20240610-34830237-34830230-FRANSADA_AVRUPA_PARLAAMENTOSU_AP_SECIMLERINDE_ASIRI_SAG_PARTILERIN_ILK_SIRAYA_YERLESMESI_PROTESTO_EDILDI
Yüzlerce sol görüşlü gösterici, Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde birinci gelen aşırı sağ partileri protesto etmek için Fransa'nın başkenti Paris'teki Cumhuriyet Meydanı'nda (Place de la Republique) toplandı.

GÖZLER MACRON'UN MERKEZİNDE!

Macron'un erken seçim açıklamasının ardından aşırı sağ lider Le Pen, hareketin Fransız yönetimini ele geçirmeye hazır olduğunu duyurdu. Le Pen, “Fransızların çıkarlarını savunmak ve kitlesel göçe son vermek için ülkeyi değiştirmeye hazırız” dedi.

Thumbs_b_c_2006664e6d3d82b5322e28d6dc73554d

Almanya'da aşırı sağ iktidara geldi

27 üyeli birliğin en büyük ülkesi olan Almanya'da ilk sonuçlar, 2019'da yüzde 11 oy alan Almanya İçin Alternatif (AfD) partisinin oy oranını yüzde 14,2'ye çıkardığını gösterdi.

Sonuçlara göre Alman Hıristiyan Demokrat Birliği'nin (CDU) oy oranı yüzde 30,90, Şansölye Olaf Scholz'un liderliğindeki Sosyal Demokrat Parti'nin (SPD) oy oranı ise yüzde 14,6 oldu.

BELÇİKA'DA BAŞBAKAN DE CROO İSTİFASINI DUYURDU

Belçika'da Başbakan Alexander De Croo, partisinin Avrupa Parlamentosu seçimlerinde aldığı kötü sonuçlar sonrasında istifasını açıkladı.

Ekran görüntüsü 2024-06-10 073722

De Croo, “Bu seçim kampanyasını yürüten kişi bendim” dedi. Umduğum sonuç bu değildi ve bunun sorumluluğunu üstleniyorum. “Böyle olmaması gerekiyordu” dedi. Gazetecilere seslenen De Croo, “Yarından itibaren başbakanlıktan istifa edeceğim” dedi.

Ekran görüntüsü 2024-06-10 073727

AVRUPA HALK PARTİSİ, SON HAKLARIN İKTİDARA YÜKSELMESİNİ ENGELLEYECEĞİNİ AÇIKLADI

Avrupa Halk Partisi (EPP) Genel Başkanı Manfred Weber, aşırı sağ partilerin iktidar koalisyonunda yer almasını engellemeyi hedefleyeceklerini açıkladı.

Avrupa'nın önde gelen partilerini Avrupa Halk Partisi'nin Avrupa yanlısı ve demokrasi yanlısı ittifakına katılmaya çağıran Weber, şunları söyledi: “Bugünün Avrupa'sını biz yarattık ve bu nedenle Avrupa'yı yok etmek isteyen herkes bizim düşmanımızdır. Onlarla savaşacağız. “Bu kişilerin Avrupa düzeyinde herhangi bir etkiye sahip olmasına izin vermeyeceğiz” dedi.

Seçmen katılımının 1994'ten bu yana en yüksek oran olan %51 civarında olacağı tahmin ediliyordu. 2019 seçimlerinde bu oran %50,66 olarak ölçülmüştü.

(İHA)Bu içerik Hazar Saygın tarafından yayınlanmıştır.

Sıkmak
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
İstanbul'da çıkış noktalarında trafik tıkandı!İstanbul'da çıkış noktalarında trafik tıkandı!
Kurban Bayramı öncesi yağmur uyarısı!  Bayramda hava nasıl olacak? Kurban Bayramı öncesi yağmur uyarısı! Bayramda hava nasıl olacak?
Ankara'da kulisleri sarsan sözler: Ankara'da kulisleri sarsan sözler: “İsteseydik CHP'ye en az 10 milletvekili gelirdi.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir