Şu ana kadarki en önemli adım! Biden imzaladı ve yürürlüğe girdi

ABD Başkanı Joe Biden, ABD-Meksika sınırının geçici olarak yasadışı göçmenlere kapatılmasına ilişkin kararnameyi imzalayarak Cumhuriyetçiler ve demokratlar arasındaki en önemli tartışmalardan biri olan sınır güvenliği konusunda bugüne kadarki en dikkat çekici adımı attı.

Beyaz Saray, ülkenin güney sınırından kaçak göçmen girişlerinin azami günlük sınırı aşmasının ardından ABD Başkanı Biden'ın başkanlık kararnamesini onayladığını duyurdu.

Sonuç olarak Biden, ABD-Meksika sınırını geçici ve derhal yasadışı göçmenlere kapatacak başkanlık emrini yayınlayarak sınır güvenliği konusunda bugüne kadarki en dikkat çekici adımı attı.

Biden'ın kararnamesinde, son aylarda günlük azami sınır olan 2 bin 500'ün aşılması nedeniyle yasadışı sınır geçişlerinin derhal durdurulması ve sınır muhafızlarının kaçak göçmenleri sınır dışı etmesi öngörülüyor.

Konuyla ilgili telekonferansla basın toplantısı düzenleyen Beyaz Saray yetkilisi, söz konusu kararın geçici olduğunu ve kaçak göçmenlerin günlük giriş sayısı 1.500'ün altına düşene kadar uygulanacağını söyledi.

Beyaz Saray yetkilisi, kararın ABD'de yerel saatle gece yarısında uygulanmaya başlayacağını kaydetti.

“DÜZENİ YENİLEMEMİZE YARDIMCI OLACAK”

Söz konusu başkanlık kararnamesine ilişkin Beyaz Saray'da basın toplantısı düzenleyen Biden, sınır güvenliğinin artırılmasına yönelik zaten birçok çağrı yaptığını ancak eski ABD Başkanı Donald Trump liderliğindeki Cumhuriyetçilerin bu adımları sabote ettiğini söyledi.

Biden, ABD'nin ülkeye yasal yollardan girmek isteyen göçmenlere her zaman açık olduğunu ancak yasa dışı geçişlere karşı önlem alınması gerektiğini vurguladı.

“Ülkeye yasadışı yollardan gelmeyi tercih edenlerin sığınma talebinde bulunması ve ABD'de kalması engellenecek. Bu adım, sınırlarımızda kontrolü ve düzeni yeniden tesis etmemize yardımcı olacak.” Biden, günlük sığınma başvuru sayısı belli bir seviyenin altına düşene kadar bu uygulamaya devam edeceklerini söyledi.

Biden, yasa dışı yollarla giren çocukların sınır dışı edilmeyeceğini, yasal olarak sığınma başvurusunda bulunan ve randevu alan kişilerin ise işlemlerine normal şekilde devam edeceğini sözlerine ekledi.

DAVA AÇMAYA HAZIRLANIYORLAR

Öte yandan Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği (ACLU), Biden'ın başkanlık kararnamesi uygulanmaya başladıktan sonra kararı mahkemeye taşıyacağını duyurdu.

ACLU, benzer bir kararın eski ABD Başkanı Trump döneminde de alındığını, böyle bir kararın hukuka aykırı olduğunu ve Biden'ın kararının ABD Anayasasına aykırı olduğunu savundu.

2018 yılında dönemin Başkanı Trump, ülke sınırlarına giren tüm yasadışı göçmenlerin derhal sınır dışı edilmesi çağrısında bulunan “sıfır tolerans” kararını imzalamış ve 2020'de başkanlık seçimini kazanan Biden, Trump dönemi bu uygulamayı kaldırmıştı.

Kaynak: AABu içerik Recep Demircan tarafından yayınlanmıştır.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
İnanılmaz olay!  İnsanları içeri tıkıp binayı yıktılar.İnanılmaz olay! İnsanları içeri tıkıp binayı yıktılar.
'Beyni kaynatan ısı' Yeni 'Meteorolojik felaket' uyarısı'Beyni kaynatan ısı' Yeni 'Meteorolojik felaket' uyarısı
Havalar ısınıyor, tehlike yeniden ortaya çıktı!Havalar ısınıyor, tehlike yeniden ortaya çıktı!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir