Tacikistan, Türk vatandaşlarına vize zorunluluğu getirmeye başladı

Tacikistan, Türkiye'nin Nisan ayı başında aldığı e-vize kararına yanıt olarak Türk vatandaşlarına yönelik vizesiz rejimi sona erdirdi.

REKLAM

Tacikistan Dışişleri Bakanlığı, umuma mahsus pasaport hamili Türk vatandaşlarına yönelik vize muafiyeti rejimini karşılıklılık ilkesine dayalı olarak iptal etti. Bu kararla birlikte Türk pasaportu taşıyan vatandaşlar Tacikistan'a vizesiz giriş yapamayacak.

Resmi Khovar haber ajansına göre, Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, “Tacikistan Hükümeti'nin 28 Mart 2024 tarih ve 190 sayılı Kararnamesi uyarınca, umuma yabancı pasaport sahiplerine vize rejimi uygulanacaktır. Türkiye'nin 20 Nisan 2024'ten itibaren karşılıklılık ilkesine dayalı olarak devreye alınması.” ” denildi.

Türk vatandaşlarının yurt dışında Tacikistan Cumhuriyeti'nin büyükelçilik ve konsolosluklarına vize başvurusu yapması gerekecek.

Tacik vatandaşları 2018 yılından bu yana 90 güne kadar vizesiz olarak Türkiye'ye seyahat edebiliyor.

Bu kapı, Türk yetkililerin vize zorunluluğunun 20 Nisan'dan itibaren uygulamaya geçeceğini duyurmasıyla kapanıyor.

Türkiye'nin Tacik vatandaşlarına yönelik vizesiz rejimi iptal etmesi, Mart ayında Moskova'ya düzenlenen ve 140'tan fazla kişinin ölümüne yol açan silahlı saldırının ardından geldi. Söz konusu Cumhurbaşkanlığı kararı 5 Nisan'da Resmi Gazete'de yayımlandı.

Türkiye üzerinden de 10 ülkede e-vize zorunluluğu getirildi.

Nisan ayı başında İstanbul Havalimanı'nı kullanarak Meksika, Panama, Kolombiya ve Venezuela'ya transit geçiş yapan 10 ülke vatandaşlarının elektronik havalimanı transit vizesi almaları gerekiyordu.

Son dönemde Türkiye üzerinden transit hava taşımacılığı imkanlarını kullanarak çeşitli Orta ve Latin Amerika ülkeleri üzerinden Kuzey Amerika'ya giden kaçak göçmenlerin sayısında yaşanan artış nedeniyle denetimler artırıldı.

Havaalanı transit vizesi, Avrupa Birliği'ne (AB) katılım müzakerelerinin Adalet, Özgürlük ve Güvenlik Faslı 24'te ele alınsa da, AB ile vize serbestisi diyaloğunun kriterlerinden birini de oluşturuyor.

Bu kapsamda, 15 Nisan'dan itibaren İstanbul havalimanını kullanarak Meksika, Panama, Kolombiya ve Venezuela'ya transit geçiş yapacak olan Hindistan, Afganistan, Nepal, Burkina Faso, Gine, Çad, Somali, Kamerun, Moritanya ve Yemen vatandaşlarının; Elektronik belge Havaalanı transit vizesi zorunlu hale geldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir