Türkiye'nin ilk ve tek uluslararası dövme festivali başlıyor! – Kültür ve sanata dair son dakika haberleri

Bu yıl altıncısı düzenlenecek olan ülkemizin ilk ve tek dövme festivali “İSTANBUL DÖVME KONGRESİ”nde dünyanın ve Türkiye'nin en tecrübeli dövme sanatçıları dövme tutkunlarıyla buluşacak. Dövme sektörünün lider firmalarından Golden Arrow, her yıl olduğu gibi dünyanın en önemli sanatçılarını ve dövme sanatı tutkunlarını, 26-28 Nisan tarihleri ​​arasında Taksim Grand Pera'da düzenlenen “İstanbul Dövme Kongresi”nde bir araya getiriyor. pandemi sonrası uzun bir ara.

Festivalin en önemli sürprizi ise Cuma günü “60 YAŞIN ÜZERİNDEKİ VE HALA DÖVME GELENEĞİNİ YÜRÜTEN GÜNEYDOĞU KADINLARININ” anlatıldığı “Aşkın Tendeki Yansıması 'İZ'” belgeselinin gösterimi olacak. geleneksel yöntemlerle yapılan dövmeleri ve hazırlık aşamalarını gösterecek. Ayrıca ünlü antropolog Ahmet Yavuklu'nun Tattoom Sanat Galerisi himayesinde düzenlenen Deq (dövme) seminerini dinleme ve izleme fırsatı bulacaklar.

Dövme yapan Güneydoğulu kadınlar, yeni doğum yapmış annelerin sütünü karaağaçla karıştırıp iğnelerle ellerine, yüzlerine ve bacaklarına işleyerek köylerindeki gençlerin gönlünü kazanmaya çalıştıklarını söylüyor. gençliklerinde büyükleri. Bir zamanlar totem, koruma ya da şans tılsımı olarak kendilerine dövme yaptıran Güneydoğu'nun yaşlı kadınları, cuma günü saat 15.00'te geleneksel yöntemlerle dövme meraklılarına dövme yaptıracak.

Bu yıl altıncısı düzenlenen “İstanbul Dövme Kongresi”ne ABD, Brezilya, Rusya, İtalya, İngiltere, Hollanda ve Almanya'nın da aralarında bulunduğu dünyanın birçok yerinden Hollywood yıldızlarının dövmelerini yapan ünlü dövme sanatçıları katılacak. Türkiye'nin birçok ilinden tanınmış dövme sanatçılarının katıldığı “İstanbul Dövme Kongresi”nde birçok kategoride dövme yarışmaları, yaratıcı atölyeler, seminerler ve sergilerle sektördeki en son trend ve teknikler takip edilecek. Dövme tutkunlarının dövme sanatının en ince ayrıntılarını gözlemleyebileceği bu festivalde ziyaretçiler, sanatçıların geleneksel ve modern tekniklerini uygulamalı olarak gözlemleme ayrıcalığına sahip olacak ve bu sanatçılara dövme yaptırma fırsatı da bulacak. Dünyaca ünlü dövme ekipmanı markaları ve malzeme tedarikçilerinin tanıtım ve satış amaçlı katılımıyla dev bir dövme festivaline dönüşecek.

Grand Pera'nın tarihi dokusuyla bütünleşen “İstanbul Tattoo Convention”, dövme sanatının yanı sıra eğlenceli ve sosyal bir atmosfer de sunacak. Festivalde konserler, gösteriler, lezzetli yeme-içme durakları ve en önemlisi “Güneydoğu'nun yaşlanan kadınları geleneksel yöntemlerle kendilerine dövme yaptırıyor” gibi sürpriz etkinliklerle dolu bir hafta sonu yaşanacak. Dünyanın en önemli sanatçılarının katılacağı etkinlikte dövme tutkunları, takip ettikleri dövme sanatçılarıyla tanışabilecek, stantlarda dövme çalışmalarını gözlemleyebilecek ve istedikleri dövmeleri yaptırabilecek.

“İstanbul Dövme Kongresi”nde ziyaretçiler, dünyanın birçok yerinden ve Türkiye'den fuara gelen dövme sanatçılarının eserlerinin yarışacağı “Dövme Yarışmaları”nı takip edebilecek. Dünyanın dört bir yanından dövme tutkunlarının takip ettiği ünlü dövme sanatçılarından oluşan jürinin değerlendirmeleri ile dövme sanatçıları, birçok kategoride kendi tarzının en iyileri arasında yer almak ve kupaya yükselmek için yarışacak. Bunlarla birlikte Türkiye'nin en ünlü DJ'leri, dans ve müzik grupları da gün boyu festivale renk katacak.

İstanbul Dövme Kongresi sadece bir etkinlik değil, aynı zamanda eşsiz bir kültüre de ev sahipliği yapıyor. Festival kapsamında eşsiz tarihi dokusuna sahip Grand Pera, ünlü ressam Deniz PELİSTER'in dövme temalı resim ve resim sergisine de ev sahipliği yapacak. Dövme tutkunları, festivali ziyaret etmek ve bu sıra dışı ve eğlenceli atmosfere kapılmak için etkinlik öncesinde, girişte ve online olarak www.bilitinial.com adresinden avantajlı fiyatlarla bilet satın alabilecekler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir