“Umutlu” cilt bakımı reklamlarına dikkat! – SAĞLIK

Son yıllarda hızla yayılan cilt kanserinin artık genç yaşlarda bile kendini gösterdiğini belirten Dr. Acıbadem Fulya Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Prof. Dr. Emel Güngör “Cilt kanseri, bronzlaşma alışkanlıklarının değişmesi, güneş ışığından yetersiz ve doğru korunma, bronzlaşma uğruna yapılan hatalar nedeniyle dünyada en hızlı büyüyen kanserler arasında yer alıyor. Hem UVB hem de UVA ışınlarının cilt kanserine neden olduğu düşünülmektedir. “Bazı cilt kanserleri ileri yaşlarda ortaya çıksa da en tehlikeli ve ölümcül olabilen melanom ne yazık ki genç yaşlarda bile yaygınlaşıyor” diyor. Prof., cilt kanserinin yanı sıra güneşin de bazı yanlış yaşam tarzı alışkanlıkları nedeniyle cildin erken yaşlanmasına neden olduğunu söyledi. Dr. Emel Güngör, sağlıklı bir cilde sahip olmak için yaz aylarında uyulması gereken kuralları anlatarak önemli uyarı ve önerilerde bulundu.

  • Özellikle sabah 10 ile akşam 3 arasında dikkatli olun!

Özellikle saat 10.00 ile 15.00 arasında doğrudan güneş ışığına maruz kalmaktan kaçınmak, şapka, gözlük ve giysilerle kendinizi korumak önemlidir. Ayrıca güneşin zararlı ışınlarına karşı güneş koruyucu kullanmayı da unutmayın.

  • Güneş kremi seçerken!

Bebek ve çocuklara kimyasal koruyucu içermeyen güneş koruyucuları uygulayın. Profesör. Dr. Emel Güngör: “Bunlar uygulanması daha zor olan, uygulandığında çoğunlukla beyaz bir tabaka bırakan ve UV ışınlarını fiziksel olarak bloke eden maddeler içeren kremler. “Çinko oksit veya titanyum oksit içeriyorlar” diyor. Vücudumuz ve yüzümüz için farklı güneş kremlerinin seçilmesi gerektiğini belirten Prof. Dr. Güngör, şunları söyledi: “Hem UVA hem de UVB ışınlarından koruyan kremler seçilmelidir. “Sürekli yeni gelişmeler olduğu için bu konuda bir dermatoloğun desteğini almak cildinize en uygun kremi seçmenizi sağlayacaktır” diyor.

  • Güneşe çıkmadan 20 dakika önce uygulayın!

Toplumumuzda en sık yapılan hatalardan biri; Güneşe çıkarken güneş koruyucu sürün! Ancak güneş koruyucular güneşe çıkmadan yaklaşık 20 dakika önce sürülmeli ve iki saatte bir tekrarlanmalıdır çünkü güneş koruyucuların etkileri suya maruz kalma, terleme ve kuruluk ile azalır. Uygulanacak kremin miktarı yeterli olmalı ve cildin hiçbir kısmı güneş ışığına maruz kalmamalıdır.

  • Yaşam tarzı alışkanlıklarınızı gözden geçirin!

Güneşin UV ışınlarının yanı sıra sigara, hava kirliliği, yetersiz beslenme, uykusuzluk ve stresin de cilt sağlığını olumsuz etkilediğini vurgulayan Prof. Dr. Emel Güngör “Yeterli ve kaliteli uykuya dikkat etmeli, stresi yönetmeyi öğrenmeliyiz. Araştırma yürüttü; “Meditasyon, yoga, nefes egzersizleri ve fiziksel egzersizlerin strese faydalı olduğu gösterilmiştir” diyor.

  • Beslenmenizde bu kurallara dikkat edin!

Cildimizin geç yaşlanmasına karşı en sağlıklı beslenme türü; Akdeniz diyeti. Yani mevsimine göre rengarenk meyve ve sebzeler, tohumlar, baklagiller, kuruyemişler ve sızma zeytinyağından zengin bir beslenme düzeni takip etmek gerekiyor. Paketli gıdalardan, şekerli yiyecek ve içeceklerden, tatlılardan uzak durmak şarttır. Temel kurallar arasında sigara ve alkolden uzak durulması ve bol su içilmesi de yer alıyor.

  • Cildinizi zararlı etkenlerden koruyun!

Cilt kanserinin yanı sıra güneş ışınları da cildin nemini ve elastikiyetini kaybetmesine neden olarak ince kırışıklıkların oluşmasına neden olur. Yaşlandıkça ciltte biriken ultraviyole ışınları bu durumu her geçen yıl daha da kötüleştiriyor. Güneşten korunarak ve sağlıklı bir yaşam tarzı benimseyerek cildin yaşlanmasının geciktirilebileceğini belirten Prof. -30'lu yaşlarda ve cilt kalitesini arttırıcı yöntemler kullanmak”.

  • Cilt bakımında bu hataları yapmayın!

Günümüzde yaşlanma karşıtı ve/veya antioksidan olarak önerilen kremlerin çoğu, cildin üst katmanlarında en etkili olanıdır ancak asıl kayıp, kremlerin fazla ulaşamadığı derinin alt katmanlarında meydana gelir. Son yıllarda sürekli yenilenen ürün ve yöntemlerle bu kaybı azaltmanın, eksikleri tamamlamanın mümkün olduğunu belirten Prof. Dr. Emel Güngör, şu uyarıda bulunuyor: “Piyasada ne yazık ki çok fazla ürün var ve bazıları çoğunun yeterli belgeleri yoktur. Üstelik bu girişimler bazen yetkisiz ve bilgisiz kişiler tarafından da yapılabiliyor. Artan estetiğe olan taleple karşı karşıya kalan birçok “umut tüccarı”, her yerde farklı ürünlerin reklamını yapıyor. Bu sorunun farkında olmanızı ve cildinizi uzman dermatologlara emanet etmenizi öneririz. “Bu tür müdahalelerin yalnızca doktorlar tarafından yapılması gerektiği ve kullanılan ürünlerin dikkatli seçilmesi gerektiği unutulmamalıdır.”

  • Yüz kusurlarını önlemek için!

Yaz aylarında en sık karşılaşılan ve dikkat edilmesi gereken sorunlardan birinin yüzdeki lekeler olduğunu vurgulayan Prof. onları tedavi etmek. Hem koruyucu önlem olarak hem de tedavi aşamasında güneş koruyucu kullanılması çok önemlidir. Güneş kremleri sıklıkla tekrar sürülmeli ve bu duruma uygun güneş koruyucularının seçilmesi önemlidir. Tedavi için tercihen yaz sonlarında leke giderici/azaltıcı kremlerin kullanılması tavsiye edilir. Bunlar sabırla ve düzenli kullanılmalıdır çünkü tedaviye yanıt alınması aylar sürebilmektedir. Kremlerin yanı sıra bazı işlemler de yapılabilmektedir. Bazen bu tür müdahalelerin ters etki yapma riski nedeniyle deneyimli doktorlar tarafından uygun mevsimde yapılması gerekir. “Bu nedenle bir dermatoloğa başvurmak çok önemlidir.” Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir