WikiLeaks'in kurucusu Assange, ABD'ye iade kararına itiraz hakkını kazandı

WikiLeaks'in kurucusu 52 yaşındaki Assange, yaklaşık 15 yıl önce kendi web sitesinde gizli ABD belgelerini yayınladığı için 17 casusluk suçlamasıyla suçlanıyor.

REKLAM

WikiLeaks'in kurucusu Julian Assange'ın casusluk suçlamasıyla ABD'ye iade edilmesine itiraz edebileceğine karar verildi.

Londra Yüksek Mahkemesi yargıçları Victoria Sharp ve Jeremy Johnson, Assange lehine karar verdi.

Avukatları, ABD hükümetinin, Assange'ın İngiltere'den iade edilmesi durumunda bir Amerikan vatandaşıyla aynı ifade özgürlüğü korumasına sahip olacağına dair “açıkça yetersiz” güvenceler sağladığını savundu.

Mahkeme dışındaki yüzlerce Assange destekçisi kararı alkış ve tezahüratlarla karşıladı.

Avukatı, Assange'ın sağlık nedenleriyle cezayı dinlemek için mahkemeye çıkmadığını söyledi.

52 yaşındaki Assange, yaklaşık 15 yıl önce kendi web sitesinde gizli ABD belgelerini yayınladığı için 17 casusluk suçlamasıyla suçlanıyor.

Duruşma, Mart ayında ABD'nin iade edilmesi halinde ölüm cezasıyla karşı karşıya kalmayacağı yönündeki geçici kararın ardından geldi.

Assange'ın eşi Stella, ABD'nin “durumu okuması” ve davayı düşürmesi gerektiğini söyledi.

Stella şunları söyledi: “Aile olarak rahatladık ama bu daha ne kadar devam edebilir? Bu dava utanç verici ve Julian'a büyük zarar veriyor.” dedi.

Avustralyalı siber uzman Assange, yedi yıl boyunca Londra'daki Ekvador büyükelçiliğine sığındıktan sonra son beş yılını İngiltere'deki maksimum güvenlikli bir hapishanede geçirdi.

Casusluk mu, gazetecilik mi?

Amerikalı savcılar, Assange'ın ABD Ordusu istihbarat analisti Chelsea Manning'in WikiLeaks tarafından yayınlanan askeri dosyaları çalmasını teşvik ettiğini ve ona yardım ettiğini iddia ediyor.

ABD hükümeti, Assange'ın eylemlerinin araştırmacı bir gazetecinin eylemlerinin çok ötesine geçtiğini, ayrım gözetmeksizin gizli hükümet belgelerini talep etme, çalma ve yayınlama girişimine vardığını iddia ediyor.

Assange'ın avukatları, onun ABD ordusunun Irak ve Afganistan'daki yanlışlarını açığa çıkaran bir gazeteci olduğunu savunuyor.

ABD'yi temsil eden avukat James Lewis şunları söyledi: “İster Amerikan vatandaşı ister yabancı uyruklu olsun hiç kimse, ciddi bir skandal yaratacak şekilde masum kaynakların isimlerini vererek yasa dışı olarak elde edilen ulusal savunma bilgilerini yayınlamak için Birinci Değişiklik'e güvenemez. ve onlara zarar gelmesi yakın bir risk.” “Hiçbir hakkı yok” dedi.

Assange'ın avukatları, suçlu bulunması halinde Assange'ın 175 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabileceğini söylüyor.

Assange'ın ailesi ve destekçileri, Assange'ın 2012'den 2019'a kadar Londra'daki Ekvador büyükelçiliğinde geçirdiği yedi yıl da dahil olmak üzere, on yılı aşkın süredir devam eden hukuk mücadeleleri sırasında fiziksel ve zihinsel sağlığının bozulduğunu söylüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir