Yeni Kaledonya'da gerilim tırmanıyor: Ordu havalimanı önüne konuşlandırıldı – Son Dakika Dünya Haberleri

Fransız basınında yer alan haberlere göre Yeni Kaledonya'da şiddet olayları devam ederken, adada durum gece boyunca bazı mahalleler dışında sakindi.

Savunma Bakanlığı, Yeni Kaledonya'daki Noumea-Magenta havaalanı dışındaki aktivistlere karşı güvenlik güçlerini desteklemek için orduyu buraya konuşlandırdı.

Bakanlık, “Silahlı kuvvetler hiçbir surette kasten öldürücü güç kullanamaz” Açıkladı.

Ağırlıklı olarak Pasifik bölgesinde uçuş yapan Fransız havayolu Aircalin, Yeni Kaledonya'ya uçuşlarını 21 Mayıs'a kadar iptal ettiğini duyurdu.

Bu kapsamda 53 uçuş iptal edilecek ve bu iptallerden 7 bin yolcu etkilenecek.

Fransa Adalet Bakanı Eric Dupond-Moretti, adada işlenen suçları ve olağanüstü hal (OHAL) ihlallerini hızla ve ağır şekilde cezalandıran bir kararname yayınladı.

Söz konusu kararname özellikle 13 yaş üstü kişileri ilgilendiriyor.

Fransa Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire, Fransa Denizaşırı Topraklardan Sorumlu Bakan Yardımcısı Marie Guevenoux ve Yeni Kaledonyalı politikacılar ve iş dünyası liderleri telefonda hasar tespitini ve bölgedeki durumu görüştü.

Sosyalist Parti (PS) lideri ve milletvekili Olivier Faure, France 2'ye konuk oldu. “Yeni Kaledonya video konferansla yönetilemez” Başbakan Gabriel Attal'ın zaten adada olması gerektiğini savundu.

BFMTV kanalının programında konuşan Inflexible France (LFI) parti grubunun başkan yardımcısı Mathilde Panot, Yeni Kaledonya'da bir “sömürge gerçekliği” ile karşı karşıya olduğumuzu değerlendirdi.

Panot, adada özgürlüklerin kısıtlanmasına karşı olduğunu vurguladı. “Azerbaycan'ın Kanak nüfusunun yüzde 10'unu sokağa çıkarabileceğini düşünmek son derece şüpheci.” Bulduğunu iddia etti.

Fransız milletvekili “Her yerde müdahale görmekten vazgeçip sorunları siyasi olarak çözmek gerekiyor.” dedi.

Yeni Kaledonya'daki bağımsızlık yanlıları, Fransız hükümetinin anayasal reform girişimine, seçimlerde kendilerini zayıflatacağı gerekçesiyle karşı çıkıyor.

Yeni Kaledonya'nın yerel nüfusu olan Kanaklar, adanın 300.000 kişilik nüfusunun yaklaşık %40'ını oluşturuyor.

Fransız hükümeti, anayasa değişiklik tasarısı ile adada yaşayan 25 binden fazla Fransız'ın seçimlerde oy kullanmasının önünü açmak istiyor.

Adada 2018, 2020 ve 2021 yıllarında üç kez bağımsızlık referandumu yapıldı ancak bağımsızlık yanlıları yüzde 50'ye ulaşamadı.

Adada son 4 günde yaşanan çatışmalarda 200'e yakın iş yeri ve 50'den fazla araç ateşe verildi, 100'e yakın güvenlik görevlisi de yaralandı.

Bugün bir jandarma memurunun daha hayatını kaybetmesiyle adada şiddet nedeniyle ölenlerin sayısı 5'e yükseldi.

Yeni Kaledonya'da artan şiddet olaylarının ardından olağanüstü hal (OHAL) ilan edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir