Yeni Kaledonya'da olağanüstü hal ilanından bu yana şiddet azalmış olsa da gerginlikler devam ediyor

Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

Fransız hükümetinin desteklediği seçim reformlarına karşı yapılan protestoların ardından takımadalarda 11 gün süreyle olağanüstü hal ilan edildi.

REKLAM

Fransa'nın Pasifik Okyanusu'ndaki toprağı Yeni Kaledonya'da olağanüstü hal ilanından bu yana şiddet azalsa da çatışmalar devam ediyor.

AFP, bir baba ve oğlunun protestocular tarafından kurulan barikatı geçmeye çalıştığını, babanın öldürüldüğünü, oğlunun da yaralandığını bildirdi.

Paris hükümetinin desteklediği seçim reformlarına karşı yapılan protestoların ardından takımadalarda 11 gün süreyle olağanüstü hal ilan edildi.

Nüfusu yaklaşık 270 bin olan ve yerli halkı uzun süredir bağımsızlık arayışında olan Yeni Kaledonya'daki huzursuzluğu bastırmak için güvenlik güçlerine yaklaşık 1000 takviye gönderildi.

Ada yetkilileri ve İçişleri Bakanlığı, Pazartesi gününden bu yana aralarında iki polis memurunun da bulunduğu beş kişinin öldürüldüğünü duyurdu.

Çatışma, kundakçılık ve yağma nedeniyle Perşembe günü en az 60 güvenlik görevlisi yaralanırken 214 kişi gözaltına alındı. Ölenler arasında adanın yerli Kanak topluluğunun iki üyesi de vardı.

Yüksek Komiser Louis Le Franc Cuma günü yaptığı açıklamada, en az 11 gün sürecek olağanüstü hal kapsamında sıkı tedbirlerin alındığını ve akşam 18.00'den sabah 06.00'ya kadar sokağa çıkma yasağı getirildiğini duyurdu. Limanları ve havalimanlarını korumak ve polis birimlerinin yükünü hafifletmek için Fransız askeri güçleri konuşlandırıldı.

Le Franc, “Bu sokağa çıkma yasağının istisnaları arasında temel kamu hizmeti personeli, acil tıbbi seyahatler ve kritik gece faaliyetleri yer alıyor” dedi ve sokağa çıkma yasağını ihlal edenlerin altı aya kadar hapis ve para cezasıyla sonuçlanacağını da sözlerine ekledi.

Avustralya'nın doğusunda, Paris'e 10 saat uzaklıkta bulunan Pasifik Adaları takımadaları, UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan atolleri ve mercan resifleriyle önemli bir turizm merkezidir. On yıllardır bağımsızlık isteyen Kanaklar ile Fransa'nın bir parçası olarak kalmalarını isteyen sömürgecilerin torunları arasında gerginlik yaşanıyor.

Uzun süredir bir Fransız hapishane kolonisi olan ve şimdi bir Fransız askeri üssüne sahip olan Yeni Kaledonya'daki Avrupa kökenli insanlar bile, yerleşimcilerin torunları ile atalarının izini bölgede güçlü bir şekilde sınır dışı edilen mahkumlara dayandıranlar arasında bölünmüş durumda.

Le Franc, takviye kuvvetlerinin, Kamere, Montravel ve La Vallee du Tir'in bazı kısımları da dahil olmak üzere bölgesel başkent Noumea'daki kontrol dışı alanların kontrolünü yeniden ele geçirmeye odaklanacağını duyurdu.

Le Franc, “Son günlerde elimizden kaçan bölgelerin kontrolünü ele geçirmek için takviye kuvvetler gelecek” dedi.

Genel sakinliğe rağmen bazı bölgelerde şiddet olayları devam etti ve Perşembe gecesi bir okulda ve iki iş yerinde yangın çıktı. Sokakların enkazla kaplandığı ve zırhlı araçların sokaklarda devriye gezdiği Yeni Kaledonya'ya yüzlerce takviye ve polis geldi. 1980'lerden bu yana en büyük şiddet patlaması, Noumea'nın palmiyelerle kaplı caddelerinin savaş alanına dönüştüğü Yeni Kaledonya'da yaşandı.

Le Franc, bir cinayet zanlısının cuma günü yetkililere teslim olduğunu, diğerlerinin ise hâlâ arandığını açıkladı. Fransa Başbakanı Gabriel Attal, Yeni Kaledonya'ya halihazırda orada bulunan 1.700 güvenlik gücüne ek olarak yaklaşık 1.000 ek güvenlik gücünün gönderileceğini ve yetkililerin “isyancılara ve yağmacılara en sert yaptırımları” uygulayacağını söyledi.

Fransa İçişleri Bakanı Gérald Darmanin, TikTok'un protestocular tarafından kullanıldığı için yasaklandığını söyledi.

Noumea hastanesinin temsilcisi Thierry de Greslan, şehirdeki barikatların daha da kötüleştirdiği durumla ilgili endişelerini dile getirdi.

De Greslan, “Tıbbi bakıma erişim eksikliği nedeniyle üç veya dört kişinin ölmüş olabileceğini tahmin ediyoruz” dedi. Yaklaşık 50 diyaliz hastasının tedavi göremediğini sözlerine ekledi.

Fransız milletvekilleri Salı günü, Yeni Kaledonya sakinlerinin eyalet seçimlerinde 10 yıldan fazla bir süre boyunca oy kullanmalarına izin verecek Fransız Anayasası değişikliklerini onayladı. Bağımsızlık yanlıları, bu değişikliğin nüfusun yaklaşık %40'ını oluşturan Kanak topluluğunu daha da marjinalleştireceğini savunuyor.

REKLAM

Oylama reformunun hâlâ Fransız parlamentosunun her iki kanadının ortak oturumunda onaylanması gerekiyor. Macron, Yeni Kaledonya'nın karşıtlarının yeni bir anlaşmaya varamaması durumunda parlamenterlerin Haziran ayı sonuna kadar anayasa değişikliğini kabul etmek için oy kullanacaklarını söyledi.

Macron'un ofisinden yapılan açıklamada, Perşembe günü Macron ile Yeni Kaledonya milletvekilleri arasında yapılması planlanan video konferansın “farklı aktörlerin birbirleriyle konuşmak istememesi” nedeniyle iptal edildiği belirtildi.

Bu arada yetkililer, tahmini 5.000 isyancıdan yaklaşık 200'ünü tutukladı ve güvenlik güçleri, şiddeti organize etmekle suçlanan beş şüpheli bağımsızlık yanlısı aktivisti ev hapsine aldı. Yaralılardan 64'ü polis ve güvenlik güçleri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir