Yerel seçimlerin iptali durumunda yenileme seçimleri 2 Haziran'da yapılacak – Son Dakika Siyasi Haberler

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 31 Mart 2024 Pazar günü yapılacak yerel yönetim genel seçimlerinin bazı bölgelerde iptal edilmesi halinde, yenileme seçimlerinin 2 Haziran Pazar günü yapılmasına karar verdi.

Resmi Gazete'de yayımlanan YSK kararında, 2972 Mahalli İdareler, Mahalle Muhtarlıkları ve İhtiyar Kurulları Seçimi Hakkında Kanun, bir seçim bölgesinde seçim usulleri nedeniyle seçimin iptal edilmesine karar verilmesi halinde, o seçim çevresinde Haziran 2024'te yeni seçimler yapılacaktır. Ayın ilk Pazar günü yapılması gerektiği belirtildi.

Bu nedenle kararda, 31 Mart 2024 tarihinde herhangi bir nedenle yapılamayan belediye seçimleri, muhtar ve meclis üyesi/ihtiyar heyetleri seçimleri ile köylerin muhtar ve ihtiyar heyeti seçimlerinin yapılması öngörülüyor. 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren oluşan mekan, 2 Haziran Pazar günü gerçekleştirilecek. Bunun gerekli olduğu gözlendi.

Kararda, tekrarlanacak seçimlerin bu seçimlerin tekrarı ve seçimlerin devamı olduğu, bu nedenle sadece oy verme işlemlerinin tekrarlanması gerektiği vurgulandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir