Yüksek enflasyonla boğuşan Zimbabve, altına ve dövize endeksli yeni para birimini uygulamaya koydu

Uzun yıllardır yüksek enflasyonla mücadele eden Zimbabwe, yeni para birimini hayata geçirdi.

REKLAM

Zimbabwe Merkez Bankası, yüksek enflasyonla mücadele etmek ve ülke ekonomisini istikrara kavuşturmak amacıyla yeni bir altına dayalı “yapılandırılmış para birimi” başlattı.

Merkez Bankası Başkanı John Mushayavanhu, Zimbabwe Gold'un kısaltması olan ZiG'nin, geçen yıl hızla değer kaybeden Zimbabwe dolarının yerini alacağını söyledi.

Başkan para politikası beyanını sunarken, “Bugünden itibaren bankalar Zimbabve doları bakiyelerini yeni para birimine çevirecekler” dedi.

Ayrıca bankanın resmi faiz oranının %130'dan %20'ye düşürüleceğini duyurdu.

Mushayavanhu, ZiG'nin döviz ve başta altın olmak üzere değerli metallerden oluşan bir rezerv sepeti ile “tamamen sabitleneceğini ve tamamen destekleneceğini” sözlerine ekledi.

Daha fazla altına mı ihtiyacınız var?

Mushayavanhu, Zimbabvelilerin eski paralarını yeni paraya çevirmek için 21 günleri olduğunu söyledi.

Yeni banknotlarda, eski banknotlarda zaten görülebilen, Zimbabve'nin ünlü Denge Kayalarının yanı sıra darp edilmiş altın külçeleri de yer alıyor.

Resmi verilere göre Zimbabve'de çok büyük altın yatakları var ve değerli metal Ocak ayındaki tüm ihracatın yaklaşık %25'ini oluşturuyor.

trilyon dolarlık banknot

Fiyat artışı, hiperenflasyonun kontrolden çıktığı ve merkez bankasının artık koleksiyon ürünü olan 100 trilyon dolarlık bir banknot bile çıkardığı 2008 yılını anımsatıyor.

Sonunda hükümet yerel para birimini terk etmek ve ABD dolarını yasal ödeme aracı olarak benimsemek zorunda kaldı.

Zimbabwe doları 2019'da yeniden canlandı ancak selefiyle hemen hemen aynı sorunlarla karşılaştı.

Çoğu Zimbabveli iş yapmayı, ödeme almayı ve birikimlerini ABD doları cinsinden tutmayı tercih ediyor.

Hükümet daha önce ekonomiyi istikrara kavuşturmak için altın para basmak ve altın destekli dijital para birimini piyasaya sürmek de dahil olmak üzere çeşitli yöntemler kullanmıştı ancak bunlar çok az sonuç verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir