“Zor günler bizi bekliyor” Uyarılar birbirini takip ediyor “Önlemleri bir seviye daha artırın” Kasırgalar, yangınlar, sıcak hava dalgaları… 19 – 23 Haziran için son dakika hava tahmini

Sıcaklıklar artacak mı? Aşırı sıcaklıklar artacak mı? Havanın sıcak olması nedeniyle pek çok vatandaş bu soruların yanıtını ararken Meteoroloji Genel Müdürlüğü güncel hava tahminini paylaştı. Öte yandan uzmanların uyarıları da birbirini takip etti. Profesör. Dr. Orhan Şen kasırgalara, orman yangınlarına ve sıcak hava dalgalarına dikkat çekerken, Hava Forum şunları söyledi: “Hem Afrika'nın hem de Arabistan Basra'nın sıcağı ülkemize geliyor.”

“BU YIL DAHA ÇOK BORU GÖRECEĞİZ”

Profesör. Dr. Orhan Şen, sosyal medyadan yaptığı açıklamada, “Çevremizdeki denizlerdeki su sıcaklığının artması önemli. Bu yıl deniz üzerinde oluşarak kıyılara zarar verebilecek kasırgaların daha çok olduğunu göreceğiz.”

Şen, bir sonraki paylaşımında şunları söyledi: “Orman yangınları açısından rüzgarın, Güney Marmara ve Ege'nin kuzey kesimlerinde kuzeydoğu yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) eseceği tahmin ediliyor. Orman yangınının da eseceği tahmin ediliyor. Çanakkale'de kışın yakılan anızlardan veya halkın bulunduğu yerden kaynaklanmıştır” dedi.

ş2

“4-5 DERECE YÜKSEK BİR SICAK DALGASI ULAŞACAK”

Şen, başka bir paylaşımında şöyle konuştu: “Bugün Çarşamba, hafta sonuna doğru sıcaklıklar Ege ve Güneydoğu hariç 2-3 derece düşecek ama yine de ortalamaların üzerinde olacak. Önümüzdeki hafta ülke genelinde bu günlere göre 4-5 derece daha yüksek bir sıcak hava dalgası yaşanacak. “Bir adım daha aç.” dedi.

k3

“ORMAN YANGINLARI AÇISINDAN RİSKLİ BİR YAZ OLACAK”

Profesör. Orhan Şen, son paylaşımında şunları söyledi: “Bu yıl orman yangınları açısından riskli bir yaz olacak. Yangınların yüzde 95'i insanlardan çıkıyor. 2 aydır söylüyoruz ama yine anız yakıyorlar. ve barbekü yaparken ormanın yakınında biraz duman görebilirsiniz.
“40-50 yıldır büyüyen bir ağacı çakmakla yaktığınızda aslında onun geleceğini yakıyorsunuz” dedi.

S4

“BAYRAMIN SONUNDA YENİ HAFTADA ZOR GÜNLER BİZİ BEKLİYOR”

Hava Durumu Forumu'ndaki paylaşımında, “Bayramın ardından yeni haftada ne yazık ki zor günler bizi bekliyor. Hem Afrika'dan hem de Arabistan'dan gelen sıcaklar ülkemize Basra geliyor. Basra'nın da Karadeniz'den şehirlere nem pompalama etkisi var” Sahil ve İstanbul'da maalesef nem çok ama çok rahatsız edici “gelişmeleri takip ediyoruz”.

h1

GÖLGEDE BİLE 40 DERECEYİ GÖRECEKSİNİZ

Birçok bölgede gölgede ve nemde dahi 40 derece sıcaklık bekleniyor. Ege'de sıcaklığın çok yüksek, gölgede ise Manisa'da 39 derece, Muğla'da 38 derece, Denizli'de 41 derece, Aydın'da 43 derece ve Bodrum'da 37 derece olacağı tahmin ediliyor. Öte yandan İzmir gölgede 38 derece ama kuvvetli rüzgarın biraz serinlik getirmesi gerekiyor.

METEOROLOJİ'DEN SON HAVA RAPORU

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün son tahminlerine göre; Ülkemizin kuzeydoğusu ile güney Ege ve Akdeniz'in iç kesimleri parçalı ve yer yer çok bulutlu, Doğu Karadeniz'in kıyı illeri, Doğu Anadolu'nun kuzeydoğusunda Denizli, Uşak ve Burdur, kuzeyde parçalı ve yer yer çok bulutlu Isparta'nın batısında, Afyonkarahisar'ın güneyi, Van'ın güneyinin doğu kesimlerinin parçalı bulutlu ve açık, yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde toz taşınması bekleniyor.

SICAKLIK: Yurt genelinde hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin 7-10 derece üzerinde seyretmeye devam edeceği tahmin ediliyor.

RÜZGÂR: Rüzgârın genel olarak kuzey ve batı yönlerden hafif, yer yer orta kuvvette, Marmara'nın güneyi ile Ege'nin kuzey kesimlerinde yer yer kuvvetli (40-60 km/sa) eseceği tahmin ediliyor.

1

İLLERE GÖRE HAVA DURUMU

MARMARA
Hafif bulutlu bir hava bekleniyor.

EDİRNE °C, 37°C
Parçalı bulutlu

İSTANBUL °C, 30°C
Parçalı bulutlu

KIRKLARELİ °C, 32°C
Parçalı bulutlu

KOCAELİ °C, 31°C
Parçalı bulutlu

Ege
Parçalı ve az bulutlu bir hava bekleniyor, güney iç kesimlerde yer yer çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra Uşak, Denizli ve Afyonkarahisar'ın güney çevrelerinde yerel ve kısa süreli sağanak yağışlar bekleniyor.

A.KARAHİSAR °C, 34°C
Parçalı ve parçalı bulutlu, güney kesimlerinin yer yer çok bulutlu, öğle saatlerinden itibaren yerel sağanak ve kısa süreli gök gürültülü sağanak yağışlı

DENİZLİ °C, 41°C
Parçalı ve çok bulutlu, öğleden sonra kısa süreli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

İZMİR °C, 37°C
Parçalı bulutlu

MUĞLA °C, 40°C
Parçalı bulutlu

2

AKDENİZ
Havanın az bulutlu, iç kesimlerin parçalı bulutlu, öğle saatlerinden sonra Burdur ve Isparta'nın batı ve kuzey kesimlerinde yerel sağanak ve kısa süreli gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

ADANA °C, 39°C
Parçalı bulutlu, iç kesimleri parçalı bulutlu

ANTALYA °C, 33°C
Parçalı ve çok bulutlu, iç kesimleri parçalı bulutlu, öğle saatlerinden sonra kuzey ve batı iç kesimlerde yerel sağanak ve kısa süreli gök gürültülü sağanak yağışlı

HATAY °C, 36°C
Parçalı bulutlu

ISPARTA °C, 36°C
Parçalı ve az bulutlu, öğle saatlerinden sonra batı ve kuzey kesimlerinde yerel sağanak ve kısa süreli gök gürültülü sağanak yağışlı.

İÇ ANADOLU
Kuzey ve doğu kesimlerde parçalı bulutlu ve yer yer çok bulutlu bir hava bekleniyor.

ANKARA °C, 34°C
Parçalı bulutlu, kuzey kesimleri parçalı bulutlu

ESKİŞEHİR °C, 33°C
Parçalı bulutlu

KONYA °C, 34°C
Parçalı bulutlu

SİVAS °C, 32°C
Parçalı ve hafif bulutlu

3

BATI KARADENİZ
Havanın parçalı bulutlu, parçalı bulutlu olması bekleniyor.

BOLU °C, 31°C
Parçalı ve hafif bulutlu

DÜZCE °C, 32°C
Parçalı bulutlu

SİNOP °C, 27°C
Parçalı ve hafif bulutlu

ZONGULDAK °C, 26°C
Parçalı bulutlu

ORTA VE DOĞU KARADENİZ
Parçalı ve yer yer çok bulutlu, doğu Karadeniz kıyılarında yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlar bekleniyor.

AMASYA °C, 33°C
Parçalı ve hafif bulutlu

ARTVİN °C, 27°C
Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden itibaren kıyı kesimlerde yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

SAMSUN °C, 28°C
Parçalı ve hafif bulutlu

TRABZON °C, 26°C
Parçalı ve çok bulutlu, öğleden sonra yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

4

DOĞU ANADOLU
Havanın parçalı az bulutlu, doğu kesimlerinin yer yer çok bulutlu, Kars, Ardahan ve Erzurum'un kuzeyi ile Van'ın doğusunun yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

ERZURUM °C, 30°C
Parçalı bulutlu, kuzey kesimleri yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

KARS °C, 28°C
Parçalı ve çok bulutlu, öğleden sonra yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

MALATYA °C, 38°C
Parçalı ve hafif bulutlu

VAN°C, 27°C
Parçalı bulutlu, doğu kesimleri yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

GÜNEYDOĞU ANADOLU
Bulutlu ve açık hava bekleniyor. Bölgenin güneyindeki bazı noktalara toz taşınması bekleniyor.

DİYARBAKIR °C, 42°C
Parçalı bulutlu

GAZİANTEP °C, 40°C
Parçalı bulutlu

SİİRT °C, 39°C
Parçalı bulutlu

ŞANLIURFA °C, 43°C
Parçalı bulutlu

19 HAZİRAN ÇARŞAMBA HAVA TAHMİNİ

19

20 HAZİRAN PERŞEMBE HAVA TAHMİNİ

20

21 HAZİRAN CUMA İÇİN HAVA TAHMİNİ

21

22 HAZİRAN CUMARTESİ HAVA TAHMİNİ

22

23 HAZİRAN PAZAR HAVA TAHMİNİ

23

Sıkmak
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
13 yıldır babaydı ama çocukların kendisinden olmadığını keşfetti!13 yıldır babaydı ama çocukların kendisinden olmadığını keşfetti!
Küçük kız hayatının kabusunu Salda Gölü'nün ortasında yaşadıKüçük kız hayatının kabusunu Salda Gölü'nün ortasında yaşadı
Tarihi ziyarette sokaklar doldu taştı!  Dünya bu görüntüleri konuşuyorTarihi ziyarette sokaklar doldu taştı! Dünya bu görüntüleri konuşuyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir