AB Üniversitesi'nde eczacılık eğitiminin 185'inci yılı kutlandı – SAĞLIK

Eczacılık mesleğinin akademik oluşumunun 185. yıl dönümü, Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi, İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi, İzmir Eczacılar Odası ve Eczacılık Fakültesi işbirliğiyle düzenlenen “Eczacılık Günü Programı” ile kutlandı. AB Eczacılık Fakültesi Mezunları Derneği.

Müdür yardımcısı Prof. EÜ Eczacılık Fakültesi Konferans Salonu'nda düzenlenen programa Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi'nden öğrenciler katıldı. Bayri Eraç, İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zeynep Şenyiğit, İzmir Eczacılar Odası Başkanı eczacı. Tuncay Sayılkan, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Konuşmasında yapay zekanın sağlık sektöründe kullanımına dikkat çeken Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Bürür Eraç, şunları söyledi: “e-Sağlık ve dijitalleşme, hizmetlere erişimde büyük kolaylık sağlıyor Her sektörde olduğu gibi sağlık sektöründe de. Yapay zeka, sağlık ve eczacılıkta klinik karar alma ve faturalandırma gibi süreçlerde de kullanılıyor. Yapay zeka bazı hastalıkların teşhisini çok önceden tahmin edebiliyor. Ancak dijital sağlığın göz ardı edilemeyecek bazı faydaları olsa da olası olumsuzlukları en aza indirmek için bazı önlemlerin alınması gerekiyor. Hastanın ve sağlık personelinin eczacıya yakınlığı tedaviyi olumlu yönde etkileyen bir faktördür. Bu nedenle dijital sağlık alanlarından faydalanırken hastayla temasın da ihmal edilmemesi gerekiyor. Ayrıca yapay zeka insanları yanlış bilgilerle yanıltabilir. En azından şimdilik yapay zekanın tamamen güvenilir bir kaynak olarak kullanılmaması, kontrol edilmesi ve denetlenmesi gerekiyor. “Çünkü yapay zekada etik kavramı henüz yerleşmedi” dedi. Profesör. Dr. Eraç, tüm eczacıların Eczacılık Günü'nü kutlayarak konuşmasını tamamladı.

İzmir Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı Katip Çelebi Prof. Dr. Zeynep Şenyiğit ise şunları söyledi: “Birinci basamak sağlık çalışanı olan eczacılar, hastalıklarla mücadelede tedavi sürecinin vazgeçilmez paydaşlarından biridir. Her gün milyonlarca insanın hayatına dokunan çalışma arkadaşlarımız, tedavi hizmetlerinin yanı sıra hem ilacın üretiminde hem de hastaya ulaştırılmasında görev alarak hasta bakım sürecine destek oluyor. “Meslektaşlarımızın 14 Mayıs Eczacılar Günü'nü kutluyorum” dedi.

“Eczacılarımız zor şartlarda hizmet vermeye devam etti”

İzmir Eczacılar Odası Başkanı, eczacı. Tuncay Sayılkan, şunları söyledi: “Eczacılarımız özellikle pandemi sürecinde kesintisiz olarak görevlerini yerine getirdiler. Önemli görevleri yerine getirdiler. 6 Şubat depreminde de arkadaşlarımız konteyner eczanelerde hizmet vermeye devam etti. Bu örnekler aynı zamanda eczacılık mesleğinin ne kadar vazgeçilmez olduğunu da ortaya koydu. Bugün Türkiye'de 30 bin yerde eczacı var; Hastane eczanelerinde, kamu ve özel sektörde, fakültelerde ve il sağlık müdürlüklerinde hizmet vermektedir. Biz de onlarla gurur duyuyoruz. “Eczacılık mesleğinin akademik kuruluşunun 185. yıl dönümünde, Eczacılık Gününüzü tebrik ediyor, bilimin ve hakikatin ışığında Atatürk'ün izinde daha nice yıllar geçirmenizi diliyorum” dedi.

Protokol konuşmalarının ardından İzmir Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü Sosyal Güvenlik Merkezi Eczacı Müdürü Dr. Ayşe Pınar Arıkan “Kamuda Eczacılık” konulu bir konferans verdi. AB Eczacılık Fakültesi akademik ödülleri ve teşekkür belgelerinin takdimi ve mesleğin 30, 40 ve 50. yılını dolduran üyelere plaket takdiminin ardından Eczacılık Fakültesi öğretim üyeleri tarafından konser gerçekleştirildi. Türk sanat müziği korosu.

Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir