Gantz, Gazze için 6 maddelik plan açıkladı ve son tarihi 8 Haziran'a verdi

Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

İsrail'in üç üyeli savaş kabinesinin merkezci üyesi Benny Ganz, Gazze operasyonu için hazırladığı altı maddelik planın 8 Haziran'a kadar hükümet tarafından kabul edilmemesi halinde istifa etmekle tehdit etti.

REKLAM

İsrail'de savaş kabinesi üyesi Benny Gantz, Başbakan Binyamin Netanyahu'yu hükümetten çekilmekle tehdit ederek kendisine 8 Haziran'a kadar süre tanıdı.

Basın toplantısında konuşan Gantz, Başbakan Netanyahu'nun Gazze saldırılarına yönelik tutumunu eleştirdi. Gantz, toplantıda savaş kabinesinin kabul etmesini istediği 6 maddelik eylem planını da açıkladı.

Gantz'ın açıkladığı planda rehinelerin iadesi, Hamas'ın iktidarına son verilmesi, Gazze Şeridi'nin askerden arındırılması ve uluslararası bir sivil idarenin kurulması da dahil olmak üzere altı madde yer alıyordu. Plan aynı zamanda Suudi Arabistan ile ilişkileri normalleştirme ve askerlik hizmetini tüm İsraillileri kapsayacak şekilde genişletme çabalarını da destekliyor.

Gantz, “Fanatiklerin yolunu seçip tüm ülkeyi uçuruma sürüklersek hükümeti bırakmak zorunda kalacağız” dedi.

Gantz'ın ayrılması, Netanyahu'yu, ateşkes görüşmelerinde sert bir tutum sergileyen ve İsrail'in Gazze'yi işgal etmesi ve burada Yahudi yerleşimlerini yeniden inşa etmesi gerektiğine inanan aşırı sağcı müttefikleri karşısında zor durumda bırakacak.

Gantz, savaş kabinesinin üçüncü üyesi İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant'ın, İsrail'in Gazze'yi yeniden işgal etmeye karar vermesi halinde görevinde kalmayacağını söylemesinden günler sonra konuştu. Gallant ayrıca hükümete bölgenin Filistinliler tarafından yönetilmesi konusunda planlar yapması çağrısında bulundu.

Netanyahu'ya üstü kapalı bir eleştiri olarak algılanan açıklamasında Gantz, “İsrail'in güvenliği gibi kutsal bir konuya kişisel ve siyasi kaygıların sızmaya başladığını” söyledi. Netanyahu'yu eleştirenler onu yeni seçimleri önlemek için savaşı uzatmaya çalışmakla suçluyor, Netanyahu ise suçlamaları reddediyor.

Gazze'de kaçırılan 3 İsraillinin cesedi bulundu

İsrail Savunma Kuvvetleri'ne göre, Gazze'de bisiklet sürerken Hamas militanları tarafından kaçırılan İsrailli bir rehinenin cesedi bulundu.

Rehineler ve Aileler Forumu, 53 yaşındaki Ron Benjamin'in 7 Ekim saldırısında İsrail'deki Kibbutz Be'eri'de bisikletine binerken kaçırıldığını bildirdi.

İsrail ordusu, Benjamin'in cesedinin Gazze'de görev yapan IDF askerleri tarafından bulunduğunu duyurdu.

Baş askeri sözcü Tuğamiral Daniel Hagari, Ron Benjamin'in Cuma günü ülkelerine geri gönderildiği açıklanan öldürülen diğer üç rehineyle birlikte bulunduğunu söyledi.

Hagari, 56 yaşındaki Itzhak Gelerenter, 28 yaşındaki Amit Buskila ve 22 yaşındaki Shani Louk'un İsrail ordusu ve Shin Bet istihbarat teşkilatı tarafından yürütülen bir operasyona karıştığını söyledi.

Hamas, İsrail'in Refah işgaline direnme sözü verdi

El Cezire'ye göre Hamas'ın silahlı kanadı, Filistinlilerin Refah ve Gazze'nin diğer bölgelerindeki İsrail kara saldırısına “saldırı ne kadar sürerse sürsün ve ne şekilde olursa olsun” direnmeye devam edeceklerini söyledi.

Geçen hafta Mısır sınırındaki güney Refah'ta en az 630.000, Gazze'nin kuzeyinde ise 100.000 kişi İsrail saldırılarından kaçtı.

Bu, İsrail ordusunun, bir kara operasyonunun yaklaştığını ve Hamas'ın tepkisini tetiklediğini belirterek Filistinlilere şehrin bazı kısımlarını derhal boşaltma çağrısında bulunmasının ardından geldi.

Filistin silahlı grubu daha önce İsrail'i, Gazze Şeridi'nde Refah'a yönelik herhangi bir askeri operasyonun “parkta yürüyüş” olmayacağı konusunda uyarmıştı.

Hamas tarafından yapılan açıklamada, Hamas'ın askeri kanadı Kassam Tugayları liderliğindeki Filistinli militan grupların “halkımızı savunmaya ve düşmanı yenmeye hazır olduğu” belirtildi.

İsrail Savunma Kuvvetleri'nden yapılan açıklamaya göre, Refah'taki insanlara, İsrail'in kıyıya yakın bir yerde ilan ettiği insani bölge olan Muwasi'ye gitmeleri söylendi. Ordu, sahra hastaneleri, çadırlar, yiyecek ve su da dahil olmak üzere bölgeye yardımın genişletildiğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir