10 saatlik ameliyatla ayak parmağı eline nakledildi – SAĞLIK

Doktorlar, Tarık Kuzu'nun elinin kesilmesi gerektiğini, parmakların dikilmesinin mümkün olmadığını söyledi. Daha sonra Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi'ne sevk edilen Tarık Kuzu, 2 yılda 12 ameliyat sonrasında sağlığına kavuştu. Tarık Kuzu, hastaneye geldiğinde elinde sadece 2 parmağının kaldığını ve elinin kendisine gösterilmediğini, ilk başta durumun çok ciddi olduğunu belirterek, şöyle konuştu: “Geçen ay son ameliyatımı geçirdim. 10,5 saatlik bir ameliyatla ayak parmağından ele nakli oldum ve sıkı tutundum. Ameliyatımı yapan doktor, “Serdar Düzgün hocama ve tüm ekibe minnettarım” dedi.

Bir fabrikanın ekstrüzyon bölümünde paketlemeci olarak çalışan Tarık Kuzu, 2022 yılının Kasım ayında henüz 25 yaşındayken gece çalışırken iş kazası geçirdi. Havalandırma filtresine küçük bir plastik parçasının sıkıştığını, çıkarmaya çalışırken elini makinenin içine soktuğunu ve çıkaramadığını anlatan Kuzu, şöyle konuştu: “Beni hemen en yakın hastaneye götürdüler. İlk gittiğimiz hastanede doktor iki parmağım sağlam olmasına rağmen elimin tamamının kesilmesi gerektiğini söyledi. “Daha sonra beni Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi'ne götürdüler” dedi.

Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi'ne vardığında Serdar Düzgün'ün kendisini muayene ettiğini ve moral verdiğini anlatan Dr. Tarık Kuzu, şunları söyledi: “Doktor babama elimin fotoğrafını gösterdi. Babam orada ele benzer bir şey görmediğini söyledi. Ayrıca aparkatımın üst kemiklerinin olmadığını da hatırlıyorum. “Bir süre elime bakamadım” dedi.

2 parmağa protez konulacak

25 gün Anadolu Sağlık Merkezi'nde yattığını anlatan Kuzu, şöyle konuştu: “O dönemde üst üste birçok ameliyat geçirdim. Serdar Hoca o an bana çok moral verdi. Mikrocerrahi kullanarak toplam 12 ameliyat geçirdim. Dizimden de bir parça alıp elime eklediler. Başparmağın yanındaki ikinci parmağı da başparmak olarak elime aktardılar. Burada sinirler tek tek dikildi. Ayağıma baktığımda bir parmak eksik gibi görünmüyor, bir parmağın eksik olduğunu anlamak için onu saymanız gerekiyor. Hatta ameliyattan sonra “efendim siz hangisini aldınız?” diye espri bile yaptım. Şu anda baş parmağım, işaret parmağım ve küçük parmağım var. Orta ve yüzük parmağım yok. 2 parmağıma cildime uygun protezler var, onlara bakacağım. Bunları sergileme amacıyla giyeceğim. İşaret parmağı, serçe parmak ve başparmak en değerli parmaklardır. Başparmağınız zaten elinizin %60'ını oluşturuyor. Çünkü her şey baş parmağınızla yapılabilir. “Başparmağı ve işaret parmağıyla bir şeyleri kaldırabiliyor” dedi.

Hepsi engelli aday

Tedavi sürecinde insanların konuşurken sürekli eline acıyarak baktığını belirten Tarık Kuzu, şöyle konuştu: “İnsanlar beni çok etkiledi. Halkımız ooh ve aah demeyi sever. Kendi çevremden de benzer tepkiler aldım. İnsanlar benimle konuşurken yüzüme değil elime bakıyorlardı, ben de bunu hep saklamaya çalıştım. Psikolojik sıkıntılar yaşadım, psikolojik destek aldım ama başta eşim olmak üzere tüm ailem ve meslektaşlarım her zaman yanımdaydı. “Kendimi gerçekten iyi hissetmemi sağladı” dedi.

Gebze Belediyesi Ampute Futbol Takımı'na katılmak istediğini paylaşan Kuzu, şöyle konuştu: “Kulübü ziyaret ettim, çok sıcak karşılandım. Bazılarının bacakları yoktu, bazılarının doğuştan iki parmağı vardı, bazılarının parmakları vardı ama elleri gelişmemişti… Ampute futbol takımı da “Bunlar normal, yapmayın” gibi sözlerle beni destekledi. Endişelenme, motivasyonunu yüksek tut.' Arkadaşlarımla buluştuğumda elimi hep masanın altında tutup sakladım, sonra bir gün aldığım destek sayesinde elimi masanın üzerinde bıraktım ve masadakilerin yüzlerine hiç bakmadım. İnsanlar elime baksalar bile görmezden gelmeye başladım. Utanılacak bir şey yapmadığım için bu herkesin başına gelebilecek bir şey. “Hepimiz engelli adayıyız” diyorlar, çok doğru. “Yolda araba kullanan birinin başına ne geleceğini asla bilemezsiniz” dedi.

Ellerimi kullanabilmek beni mutlu ediyor

Artık hareket ettirebilen bir başparmağının bulunduğunu belirten Tarık Kuzu, şöyle konuştu: “Artık elimi kullanabileceğimi biliyorum ve bu beni mutlu ediyor. Doğduğunda oğlumu tutmakta çok zorlandım ama artık başparmağım var ve onu güçlendirip tutabileceğim. Kaybettiğim bir şeyin üzüntüsü vardı, kaybettiğim parmağımın yerine yeni bir parmak geldi ve bundan sevinç duyuyorum. Ameliyatlarımı gerçekleştiren Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Doktorum. Serdar Düzgün ve Prof. Uyguladığı fizik tedavi sayesinde ellerimi daha iyi kullanmamı sağlayan, aynı zamanda Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Haluk Duman'dır. Dr. “Semih Akı'ya ne kadar teşekkür etsem azdır” dedi.

DOKTORUNUZ NE DİYOR?

“Hastamızın elini kesilmekten kurtardık”

Operasyon. Dr.Serdar Düzgün (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi, estetik, plastik ve rekonstrüktif cerrahi uzmanı)

Hasta bize geldiğinde tam, ezici, şok edici bir el yaralanması vardı. Bu tür yaralanmalar uygunsuz merkezlerde amputasyona neden olur. Yani hastanın el bileğinden başlayarak tüm eli ve dokuları kesilir. Ancak biz bu gencin elini kurtarmaya karar verdik. Ameliyatlarda mikrocerrahi ile damar ve sinir onarımlarını gerçekleştirdik. Bütün kemiklerini yeniden düzenledik. Ancak birinci, üçüncü ve dördüncü ayak parmakları onarılamayacak kadar hasar gördüğünden onları çıkarmak zorunda kaldık. İki yılda toplam 12 ameliyat gerçekleştirdik. Onu adım adım sağlığına kavuşturmaya çalıştık. Tüm yumuşak dokularını kapattık ve bunun sonucunda ikinci ve beşinci ayak parmaklarını işlevsel hale getirdik. El cerrahisinde en önemli şey tutma fonksiyonudur. Elin fonksiyonunun yaklaşık %50-60'ı kavramadır. Bunun için ikinci veya üçüncü ayak parmağının birinci parmağın karşısında olması gerekir. İlk ayak parmağını onarmayı planlamıştık ama bu onarım için tüm yumuşak dokunun iyice iyileşmesi ve bir miktar fizik tedaviye devam edilmesi gerekiyordu. Yeterli iyileşmenin ardından elin ikinci parmağını naklettik ve birinci parmağın onarım ameliyatını gerçekleştirdik. Bu son derece karmaşık bir ameliyattır çünkü hem kemiklerin, damarların, sinirlerin, tendonların hem de bağların onarılması gerekir. Aynı zamanda ucun çok dikkatli bir şekilde çıkarılması gerekir. Daha sonra çıkarılan parmağın yeni anatomik pozisyonuna getirilmesi gerekir. Elbette ameliyattan sonra onarılan tüm tendonların, sinirlerin ve damarların da çalışması gerekir. Yaklaşık 10 buçuk saat süren bir operasyon sonrasında bu sonuca ulaştık. İkinci durumda, hastanın artık ilk parmağı vardır ve fizik tedavi ile kavrama fonksiyonu geri kazanılacaktır. Artık elini kullanarak günlük aktivitelerini tek başına yürütebiliyor.

Bu durumda sadece el dokularının değil aynı zamanda ayak dokularının da çok dikkatli bir şekilde çıkarılması gerekir. Uç çıkarıldıktan sonra onarılması gerekir. Bu onarım sırasında bağların, tendonların ve ana yapısal elemanların yeniden tasarlanması gerekir. Kolayca yaptık ve artık ayağa dışarıdan bakıldığında şeklinde herhangi bir anormallik görülmüyor. Bu ameliyatları çok özel bir mikroskopla gerçekleştiriyoruz. Faaliyet gösterdiğimiz alanı yaklaşık 25 kat genişletiyor. Bu büyütme oranı sayesinde tüm anatomik oluşumları, dokuları ve sinirleri rahatlıkla görebiliyoruz ve bu oluşumları özel aletlerle onarıyoruz. Doktorlar olarak bilgi ve tecrübemizi son teknolojiyle birleştirdiğimizde hastalarımıza önemli faydalar sağlıyoruz. Elin kesilmesini önlemek için tecrübe ve teknoloji çok önemlidir.

Hastanın elinin işlevselliğini en üst düzeye çıkarmak için yaralı dokuları kademeli olarak ameliyat ettik. Kemiklerini, tendonlarını, kemik baltalarını yeniden düzenledik; Fizik tedavi yaptık ve tıkalı tendonları onardık. Hastayı bugüne kadar tüm bu aşamalardan geçirdik. Özellikle ezilme ve ezilme yaralanmalarında her zaman birkaç cerrahi müdahale gerekmektedir. Bunun sebebi bir doku iyileşince başka bir yere geçiyoruz, başka bir doku iyileşiyor, başka bir yere geçiyoruz… Mesela tendon iyileşince sinirleri onarıyoruz. Bu şekilde kademeli olarak işlemleri gerçekleştiriyoruz. Bunlar çok kalıcı ameliyatlardır ancak bazen hareketsizliğe bağlı olarak tendon yapışıklıkları oluşabilmektedir. Bazen sinirlerde iyileşme sorunları ortaya çıkabilmektedir. Bu nadir istisnalar dışında tatmin edici sonuçları olan cerrahi müdahalelerdir. Hastamız Tarık Kuzu'nun durumu şu anda iyi.”

Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir