ABD Temsilciler Meclisi, Biden'ın İsrail'e silah göndermesini gerektiren yasa tasarısını onayladı

Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu ABD Temsilciler Meclisi, Biden'ın İsrail'e silah göndermesini gerektiren tasarıyı onayladı. Tasarının pasajı ABD'nin İsrail politikası konusunda bölünmüş olduğunu gösteriyor.

REKLAM

ABD Temsilciler Meclisi, Başkan Joe Biden'ı İsrail'e silah göndermeye zorlayacak bir yasa tasarısını kabul etti.

İsrail Güvenlik Yardımını Destekleme Yasası 187 lehte, 224 aleyhte oyla kabul edildi. Oylamada 16 Demokrat Cumhuriyetçilerin çoğunluğuna evet oyu verirken, üç Cumhuriyetçi de Demokratların çoğunluğuna katılarak tasarıya karşı çıktı.

Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu Meclis, İsrail'i Hamas'la savaş sırasında sivilleri korumak için daha fazlasını yapmaya çağırdı.

Tasarının yasalaşması beklenmiyor ancak yasanın kabulü ABD'nin İsrail politikası konusundaki bölünmüşlüğünün altını çiziyor.

Çünkü ABD Başkanı Biden, Refah'a yapılacak kara operasyonu durumunda İsrail'e silah göndermeyeceğini açıklamıştı.

Ancak Biden yönetimi tarafından 2.000 pound (907 kg) ve 500 poundluk bomba sevkiyatı ertelenmiş olsa ve diğer silah sevkiyatları değerlendirilse bile İsrail milyarlarca dolar değerinde ABD silahını almaya devam edecek.

Cumhuriyetçiler, Biden'ı yaygın Filistin yanlısı protestolarla karşı karşıya kaldıktan sonra İsrail'e sırtını dönmekle suçladı.

Cumhuriyetçi Temsilciler Meclisi Başkanı Mike Johnson, diğer parti liderleriyle düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi: “Bu, küresel sonuçları olan feci bir karar. Açıkça siyasi hesaplarla yapıldı ve buna izin veremeyiz.”

Demokratlar ayrıca Cumhuriyetçilerin Biden'ın İsrail konusundaki tutumunu çarpıttığını savundu.

ABD'li yetkililer daha önce Dışişleri Bakanlığı'nın İsrail'e yapılacak 1 milyar dolarlık silah yardımını kongre inceleme sürecine dahil ettiğini bildirmişti.

Filistinli yetkililer, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarında en az 35 bin 272 sivilin öldürüldüğünü söylüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir