Almanya: AfD'li siyasetçi Höcke, Nazi sloganları kullandığı için para cezasına çarptırıldı

Aşırı sağ popülist parti Almanya İçin Alternatif'in (AfD) etkili isimlerinden Björn Höcke, Berlin'de yaptığı konuşmada Holokost (Yahudi soykırımı) anıtını “utanç anıtı” olarak tanımladı ve Almanya'nın ” 180 derece dönüş” geçmişini nasıl hatırladığını gösteriyor.

REKLAM

Almanya'da aşırı sağcı popülist Almanya İçin Alternatif (AfD) partisinin liderlerinden Björn Höcke, “Nazi sloganı kullandığı” suçlamasıyla yargılandığı davada para cezasına çarptırıldı.

AfD'nin en etkili yetkililerinden biri olan ve aynı zamanda Thüringen devlet örgütünün başkanı olan Höcke, 2021'de yaptığı bir konuşmada yasaklı bir Nazi sloganı kullanmakla suçlanıyor.

Salı günü Halle Bölge Mahkemesinde görülen davada mahkeme, Höcke'yi anayasaya aykırı örgütün sembollerini kullanmaktan suçlu buldu.

Ayrıca mahkeme Höcke'ye 13 bin euro para cezası verdi.

Öte yandan mevcut suçlamanın 3 yıla kadar hapis cezasına da yol açabileceği belirtiliyor.

Savcılar altı ay ertelenmiş hapis cezası isterken, savunma avukatları beraat talebinde bulundu.

Höcke'nin 6 ay hapis cezasına çarptırılması durumunda seçme ve seçilme hakkının elinden alınması ihtimali var.

Ülkede “Her şey Almanya için” sloganı suç

Dava, Höcke'nin Mayıs 2021'de Merseburg'da yaptığı ve “Her şey Almanya için!” diye bağırdığı bir konuşmadan kaynaklanıyor. Bu ifadeyi kullandığı bir sohbete odaklanıyor.

Savcılığın mahkemeye sunduğu iddianamede, Höcke'nin, Hitler'in Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi'ne (NSDAP) bağlı paramiliter örgüt Sturmabteilung'un (SA) kullandığı “Her şey Almanya için” sloganının kullanıldığını bildiği belirtiliyor. Bu ülkede kendini ifade etmek yasaktı.

İddia makamı, Höcke'nin bu ifadenin Nazi SA saldırı birliklerinin sloganı olduğunun farkında olduğunu iddia ederken, Höcke bunun sadece “günlük bir söz” olduğunu savundu.

Höcke duruşmada yaptığı açıklamada kendisini “tamamen masum” ilan etti.

52 yaşındaki eski tarih öğretmeni kendisini “yasalara saygılı bir vatandaş” olarak tanımladı.

Höcke, kurulduğu 2013 yılından bu yana partinin Thüringen'deki bölgesel örgütüne başkanlık ediyor.

Ayrıca 1 Eylül'de yapılacak eyalet seçimlerinde de aday olarak kampanya yürütecek.

Kamuoyu yoklamaları Thüringen'de açık ara önde olan AfD'nin oy oranının yüzde 29 ile 31 arasında olduğunu gösteriyor.

Berlin'de yaptığı konuşmada Holokost anıtını “utanç anıtı” olarak nitelendirdi ve Almanya'yı geçmişini hatırlama konusunda “180 derecelik bir dönüş” yapmaya çağırdı.

Partinin disiplin komisyonu 2018 yılında ihraç teklifini reddetmişti.

Savcı Benedikt Bernzen Salı günü yaptığı açıklamada, Höcke'nin geçmişte Nazi ifadelerini “stratejik ve sistematik olarak” kullandığını söyledi.

REKLAM

Höcke ise savcıları kendisini temize çıkaracak koşulları aramamakla suçladı ve Almanya'da “düşünce özgürlüğünün sınırlı olduğunu” savundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir