Av yasağı balık fiyatlarını vurdu – Son Dakika Ekonomi Haberleri

5 Nisan'dan itibaren balıkçı tekneleri ve trol teknelerine uygulanan av yasağı nedeniyle okullardaki balık çeşitliliği azaldı, fiyatlar ise arttı.

Balıkçı Hasan Doğuş Tunç ise şunları söyledi: “Bu balıkların olmadığı anlamına gelmiyor. Balık çıkıyor ama bu neye yansıyor? Bu durum ülkenin fiyatlarına ve satın alma gücüne yansıdı. “Yasaklar öncesinde kilosuna göre 90, 100, 120 liradan sattığımız istavrit, iki katına çıkarak 200 lira, 220 liraya çıktı” dedi.

15 Nisan'dan itibaren Çanakkale Boğazı ve uluslararası sularda gırgır ve trol avcılığı yasağı yürürlüğe girdi. Bu durum Çanakkale'deki balık çeşitlerini ve fiyatlarını da etkiledi. Raflardaki çeşit azaldı, fiyatlar arttı. Yasak öncesinde kilosu 90 TL'den satılan istavritin fiyatı, yasağın ardından 220 TL'ye yükseldi.

“BUNDAN SONRA BÖYLE DEVAM EDECEK”

Av yasaklarının başlamasının ardından balık fiyatlarında artış yaşandığına değinen balıkçı tüccarı Hasan Doğuş Tunç, şöyle konuştu: “15 Nisan'dan itibaren başlayan av yasakları nedeniyle tezgahlardaki balık çeşitliliği bir miktar azaldı. balık girmiyor. Balık çıkıyor ama bu ne ölçüde fiyatlara ve ülkenin alım gücüne yansıyor.” Yasaklardan önce kilosu 90, 100, 120 liradan sattığımız istavritin fiyatı 15 Nisan'dan önce 200 lira, 220 liraya çıktı. “Daha sonra havalar daha verimli oluncaya ve balık akışı güçlenene kadar bu süreç böyle devam edecek. Tezgahlarda balık bitmeyecek ama bu sadece fiyatlara yansıyacak.”

Lüferin geri dönüş eğiliminin başladığını belirten Tunç, şöyle konuştu: “Lüfer Eylül, Ekim ve Kasım aylarında Karadeniz'den Ege ve Akdeniz'e göç eder. Bu aylarda lüferin Akdeniz'den Ege ve Karadeniz'e göçü olur. Deniz Lüferin bol olduğu mevsimde avdan kaçan lüfer, Türkiye genelinde balığın en bol olduğu dönemde yeniden yumurtlamak ve havyarı salmak için Karadeniz'e, soğuk sulara doğru göç etmeye başladı. “Yer Çanakkale” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir