Filistin'in Birleşmiş Milletler'e tam üyeliği veto edildi

Filistin'in BM'ye tam üyeliği çağrısı yapan karar taslağı, 15 üyeli BM Güvenlik Konseyi'nde oylanmak üzere Cezayir'e sunuldu. İngiltere ve İsviçre çekimser kalırken, Rusya, Çin, Fransa, Cezayir, Malta, Ekvador, Guyana, Slovenya, Sierra Leone, Mozambik, Güney Kore ve Japonya evet oyu verdi.

Teklifin kabul edilebilmesi için 5 daimi üyeden hiçbirinin “hayır” oyu vermesi gerekmedi ve toplam 9 “evet” oyu alınması gerekiyordu.

Taslak karar metni, Filistin'in Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'na tam üye olarak kabul edilmesini öneriyor. Açıklamaya yer verildi.

FİLİSTİN'İN ÜYELİK BAŞVURUSU

Filistin, 2011 yılında Birleşmiş Milletler'e tam üye olmak için başvurdu ancak BM Güvenlik Konseyi'nde gerekli desteği alamadı. Filistin'e 2012 yılında BM'de “daimi gözlemci statüsü” verildi. Filistin'in BM daimi temsilcisi Riyad Mansur, 2 Nisan'da yaptığı açıklamada, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'e üyelik başvurularının yeniden değerlendirilmesini isteyen bir mektup gönderdi.

Guterres ayrıca 3 Nisan'da Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne bir mektup yazarak Filistin'in talebinin gündeme alınmasını istedi. 8 Nisan'da Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Filistin'in talebini “Yeni Üyelerin Kabulüne İlişkin Komite”ye iletti. Üyelik konusunda BM Güvenlik Konseyi'ne dönmesi gereken Komite, iki toplantı sonrasında anlaşmaya varılamayacağını duyurdu. Cezayir daha sonra Filistin'in müzakerelere katılımına ilişkin karar taslağını açtı. (AA)Bu içerik Metin Yamaner tarafından yayınlanmıştır.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Irak'ta Haşdi Şabi'nin karargâhına ABD hava saldırısıIrak'ta Haşdi Şabi'nin karargâhına ABD hava saldırısı
Turist merkezinde tüfeklerle terör saçtılar!  Bakan Yerlikaya Turist merkezinde tüfeklerle terör saçtılar! Bakan Yerlikaya, “Buna asla izin vermeyeceğiz” dedi.
Kız istemediği için kan döküldü!  Yanında getirdiği tüfekle terör saçtı.Kız istemediği için kan döküldü! Yanında getirdiği tüfekle terör saçtı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir