Bu balonlar iki komşu ülkede de konuşuluyor! Kim Jong-un'un hamlesi gerilimi artırdı, Güney Kore misilleme yaptı

Kuzey Kore'den son günlerde bölgede tırmanan gerilimi daha da artıracak bir hamle daha yapıldı. Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı'ndan (JCS) yapılan açıklamada, Kuzey Kore'nin Güney Kore'nin sınır bölgelerine ilave 310 adet çöp dolu balon gönderdiği bildirildi. Yetkililer, balonlarla gönderilen şüpheli nesnelere dokunulmaması konusunda halkı uyardı.

Güney Kore ordusu, Kuzey Kore'nin devam eden balon tehdidine karşı harekete geçti. Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, 2016 yılından bu yana ilk kez sınır bölgesine propaganda mesajları yayınlayan dev hoparlörlerin yerleştirildiği belirtildi. Açıklamada, “Hoparlörlerle yapılan yayınların devam edip etmeyeceği Kuzey Kore'nin eylemlerine bağlıdır” ifadesine yer verildi ve şunlar kaydedildi: “Kuzey Kore'yi, çöp taşıyan balonlar göndermek gibi alçakça eylemleri derhal durdurmaya çağırıyoruz.”

KIM JONG-UN'UN KARDEŞİNE MEYDAN OKUYUN

Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un'un kız kardeşi ve Kore İşçi Partisi Merkez Komitesi başkan yardımcısı Kim Yo Jong da, Güney Kore'nin sınır bölgesinde hoparlörlerle yaptığı propagandaya yaptığı yazılı açıklamada sert tepki gösterdi.

Sen

Kim, “Misilcilik amaçlı balon gönderiminin 9 Haziran'da sona ermesi gerekiyordu ancak durum değişti. Hoparlörlerden provokasyon yayını sınır bölgelerinde başladı. Bu çok tehlikeli bir durumun başlangıcıdır.” diyen Kim, Güney Kore'nin devam etmesi halinde şunu da sözlerine ekledi: Kuzey Kore, sınıra balon göndermek ve hoparlör yayını yapmak için Kore'nin “yeni bir yanıt” vereceğini söyledi.

Söz konusu “yeni tepki” hakkında ayrıntı vermeyen Kim, ülkesinin hafta sonu yaklaşık 7,5 ton “atık kağıt” ile 1.400 balonun sınır ötesine gönderildiğini de söyledi.

Bunların sadece saçmalık olduğunu ve siyasi propaganda malzemesi içermediğini belirten Kim, Güney Kore'nin eylemlerinden geri adım atmaması halinde “sürekli atık kağıt toplamak zorunda kalacağı” uyarısında bulundu.

Kim, “Seul'ü, daha fazla çatışmaya yol açacak tehlikeli eylemleri derhal durdurması konusunda güçlü bir şekilde uyarıyorum” dedi.

2024-06-09T005612Z_2089047616_RC2C78ATL3B9_RTRMADP_3_GÜNEY KORE-KUZEY KORE-BALONLAR

SONUÇLAR KB'DE ARTIŞ

Kuzey Kore, Güney Koreli aktivistlerin ülkeye balonlarla propaganda broşürleri göndermesine tepki olarak Güney Kore'nin sınır bölgelerine çöp taşıyan binden fazla balon gönderdi.

Kuzey Kore'yi “sert önlemler” alınacağı konusunda uyaran Güney Kore hükümeti, askeri gerilimi azaltmak amacıyla 2018'de imzalanan anlaşmayı tamamen askıya aldığını duyurdu.

Gelişmelerin ardından Pyongyang yönetimi, çöp taşıyan balonların gönderilmesini askıya aldığını duyurdu ve Güney Koreli aktivistlerin balon propaganda broşürleri göndermeye devam etmeleri halinde çifte yanıt alacakları konusunda uyarıda bulundu.

Son olarak Özgür Kuzey Kore Savaşçıları (FFNK) adlı Güney Koreli grup, Kuzey Kore'ye propaganda malzemesi içeren 10 balon gönderildiğini duyurdu. Kuzey Kore'nin tepkisi merak konusu oldu.

(İHA)Bu içerik Hazar Saygın tarafından yayınlanmıştır.

Mynet Youtube
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Talimatlar Ayşe Ateş hakkında konuşurken duyan Erdoğan'dan “Sinan Ateş” talimatı
Adamı kıyma makinesine koyup biber salçası gibi öğüttüler“Adamı kıyma makinesine koyup biber salçası gibi öğüttüler.”
Böyle düğün görülmedi: 5 bin kişi katıldı!  Mücevher miktarı şaşırtıcıydıBöyle düğün görülmedi: 5 bin kişi katıldı! Mücevher miktarı şaşırtıcıydı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir