Diri diri yakıldı… Figen Çoban cinayetinde karar çıktı! – Türkiye'den son dakika haberleri

Muğlaİtibaren Yatağan ilçenin Yeşilbağcılar semtinde Figen Çoban(40) cinayetiyle ilgili davanın 4. duruşması Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesiyılında yapıldı.

7 Mart'taki dördüncü duruşmada mütalaasını açıklayan savcı, sanığın annesinin H.Ç. Figen Çoban'ın eniştesine beraat Süleyman Papaz Sanığa “eyleme katılmaktan” ceza verilmeli Mehmet Emin Ata ÇobanFigen Çoban'ın cinayetten suçlu bulunmasını ancak iş yerindeki kişiyle yaptığı mesajlardan dolayı Figen Çoban'a haksız tahrikten dolayı indirim uygulanmasını istedi.

Duruşmayı 4 Nisan'a erteleyen mahkeme heyeti, Figen Çoban'ın evli olduğu Mehmet Emin Ata Çoban ile kayınbiraderi Süleyman Çoban'ın tutukluluğunun devamına karar verdi.

Figen Çoban'ın ailesi, sanık Mehmet Emin Ata Çoban, kardeşi Süleyman Çoban ve annesi H.Ç. Bugün yapılan beşinci duruşmaya katıldı. uğrak yeri.

“KARDEŞİME YARDIM ETMEDİM”

Sanık Süleyman Çoban savunmasında tahliyesini talep etti. Çoban, “Teyzemin ayağında terlik olduğu ve herhangi biriyle tartışmaya kalkışırsa onları çıkarmak zorunda kalacağı tespit edildi. Kardeşim gittikten sonra teyzem evin önünde şöyle dedi: “Ben bahçeye gidip döneceğim.” Ne çocukları tuttum ne de kardeşime yardım ettim. “Tahliyemi istiyorum” dedi.

SANIKIN SAVUNMASI “EN MAĞDUR BENİM”.

Mehmet Emin Ata Çoban, “Eşimle tartıştık. Bahsedildiği gibi saç tutulması olmadı, bu yüzden daha sonra markete gittim. Çarşıdan döndüğümde sol yanına yatıyordu. Eğer bunu yapıp kaçsaydım bile iç organları yanarak ölecekti. Araba yandığı için komşumuz müdahale ediyor. İlk dumanı komşumuz gördü. Kesinlikle dışarıdaki bir yanıktan ölmeyecek. Geldiğimde nabzı vardı. Evde bile değildim. Beraatımı istiyorum. Eğer bunu yapsaydım ayrılırdım. Hiçbir yere gitmedim. İlk başta çocuklarım benimle konuşmak istemedi. “En çok mağdur olan benim, eşimi ve çocuklarımı kaybettim.” dedi.

Sanığın annesine beraat

Mahkeme avukatı, sanık Mehmet Emin Ata Çoban'a “haksız tahrik” ve “iyi halden indirim” uygulamadı. “Eşine karşı canavarca hislerle öldürmek” İşlediği suçtan dolayı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Figen Çoban'ın kayınbiraderi Süleyman Çoban'a “yardım ve yataklık” suçundan “haksız provokasyon indirimi” uygulanmadan 17 yıl hapis mahkemeye veren, kayınvalidesi H.Ç.O da beraat kararı verdi.

“HUKUKSAL OLARAK HUZURLUYUZ”

Mahkeme kararının ardından açıklama yapan Figen Çoban'ın ailesinin avukatı Kemal Ertuğrul, şunları söyledi:

“Bizim açımızdan son derece hukuki, davanın kapsamına uygun ve Türkiye Cumhuriyeti ve diğer bazı mahkemelerdeki uygulamaların aksine, hukuksal açıdan belli bir huzura ulaştığımızı söyleyebilirim. Kadın cinayeti sanıklarına tahrikin azaltılması suretiyle verilen ceza. Sanıklardan HC'nin beraat kararına karşı çıkacağız. Sanıkların haksız tahrikten indirim almak için tüm çabalarına rağmen, samimiyetsiz ve hukuken kabul edilemez olan bu suçlamaların mahkemece kabul edilmemesi, bunun Muğla'da işlenen bir cinayete verilen hukuki yanıt olması bizi gururlandırıyor. . Mahkemeler adaletin kalesidir. Bu kaleler Türkiye'de kadın haklarını koruyan tek unsur olmalıdır. Biz hukukçular ve Muğla'da yaşayan insanlar olarak buna tüm kalbimizle inanıyoruz. Bu inancımızı ileriye taşımayı hedefliyoruz” dedi.

“KARDEŞİM HUZUR İÇİNDE UYUYACAK”

Figen Çoban'ın kız kardeşi Filiz Karataş “Kız kardeşim huzur içinde uyuyacak. “Adalet yerini buldu” Daha sonra babası Haydar Karataş “Adalete güvendik. “Teşekkür ederim avukatlarım.” dedi.

NE OLDU?

21 Ocak 2023 tarihinde Yatağan'ın Yeşilbağcılar ilçesinde meydana geldi. Üç çocuk annesi 40 yaşındaki Figen Çoban'ın yanarak öldüğü, üzerine benzin döktüğü ve cesedini ateşe verdiği iddia edildi.

Jandarma soruşturmasında kadının, evli olduğu Mehmet Çoban (44) ile ölümünden günler önce aldığı mesaj nedeniyle tartıştığı öğrenildi.

Bu gelişmenin ardından jandarma ekiplerinin başlattığı soruşturmaların çerçevesi genişletildi. Yatağan İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri, olayla ilgili devam eden soruşturma kapsamında Figen Çoban'lı evli adam ile cinayet zanlısı toplam 3 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınan Figen Çoban'ın evli olduğu Mehmet Emin Ata Çoban, kayınvalidesi Hatice Çoban ve kayınbiraderi Süleyman Çoban çıkarıldıkları ilk mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir