Dünya Meteoroloji Örgütü aşırı sıcaklara bağlı kalp krizi ve ölüm konusunda uyardı

WMO, “En çok dikkat maksimum gündüz sıcaklıklarına odaklanmış olsa da, özellikle savunmasız nüfuslar için en büyük sağlık riski gece sıcaklıklarından kaynaklanıyor” dedi.

REKLAM

Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO), bu hafta Kuzey Yarımküre'de sıcak hava dalgası yoğunlaştıkça gece sıcaklıklarının artacağı, bunun da kalp krizi ve ölüm riskini artıracağı konusunda uyardı.

WMO, “En çok dikkat maksimum gündüz sıcaklıklarına odaklanmış olsa da, özellikle savunmasız nüfuslar için en büyük sağlık riski gece sıcaklıklarından kaynaklanıyor” dedi.

WMO, sıcak hava dalgasının hâlâ başlangıç ​​aşamasında olduğu ve Kuzey Amerika, Asya, Kuzey Afrika ve Akdeniz'deki sıcaklıkların günde 40 santigrat dereceyi (C) aşabileceği konusunda uyardı. Bu da bazı bölgelerde gece sıcaklığının 30 dereceye kadar çıkabileceği anlamına geliyor.

WMO danışmanı John Nairn, gece saatlerinde tekrarlanan sıcaklıkların insan sağlığı açısından özellikle tehlikeli olduğunu, çünkü vücudun uzun süreli ısıdan kendini koruyamayacağını belirterek, bunun kalp krizlerine yol açabileceğini vurguladı.

Yüksek sıcaklıklar, Güney Avrupa'da yaygın yangın uyarılarına ve sağlık uyarılarına yol açtı.

İspanya'nın Aemet meteoroloji ajansı, sıcak hava dalgasının bu hafta “Akdeniz'e sınırı olan ülkelerin çoğunu etkileyeceğini” söyledi. Sıcaklıklar ülkenin güney kesimlerinde 42 dereceye kadar çıkabilir, ancak Çarşamba gününden itibaren düşmeye başlayabilir.

İspanya'nın La Palma adasında cumartesi günü çıkan orman yangınında yaklaşık 4 bin 600 hektar arazi ile yirmiye yakın ev ve bina yandı. Pazartesi günü zayıflayan rüzgarlar ve serin hava, itfaiyecilerin yangınla mücadelesine yardımcı oldu.

Yunanistan'da yangın alarmı

Yangınlar, sıcaklardan dolayı kuruyan Yunan çam ormanlarında ciddi hasara yol açtı. Şiddetli rüzgarlar alevlerin kuzeydoğu Attika, Loutraki, Devenochoria ve Boeotia'ya yayılmasında etkili oldu.

Atina'nın hemen dışındaki iki sahil kasabasında çıkan yangınlar, binaları tahrip etti ve binlerce insanı tahliye etti. Rüzgarın saatte 70 kilometre hıza ulaşması nedeniyle kıyı boyunca en az altı kasaba için tahliye emri çıkarıldı.

Alevlerle mücadelede 200'e yakın itfaiyeciye Yunan ordusu askerleri, uçakları ve helikopterleri destek veriyor. Güney Yunanistan ve Atina'nın büyük bir kısmı şu anda orman yangınları açısından ikinci en yüksek alarm seviyesinde.

İtalya'da, Roma 18 Temmuz Salı günü 42 derece C'lik yüksek sıcaklıklara hazırlanırken sağlık otoriteleri ısı uyarılarını artırdı. Sağlık Bakanlığı, Bölgelerden yaşlı ve hassas durumdaki kişilerin tıbbi bakım için dışarı çıkmak zorunda kalmamaları için ev aramalarını artırmalarını istedi.

Acil durumlarla başa çıkmak için hastanelere ısıtma tesisleri kurmaları da çağrıldı. Roma'nın yerel su şirketinden gönüllüler ve yetkililer, insanları çeşmelere yönlendirmek ve şişelenmiş su dağıtmak için şehir genelinde 28 noktaya dağılacak.

Vatandaşlara saat 11.00 ile 18.00 arasında gölgede kalmaları ve doğrudan güneş ışığından kaçınmaları önerildi. Avrupa Uzay Ajansı'na göre İtalya'nın Sardunya adası, Ağustos 2021'de Sicilya'da kaydedilen 48,8 derece C ile önümüzdeki günlerde Avrupa'da şimdiye kadar kaydedilen en yüksek sıcaklığı aşabilir.

Ajans, önümüzdeki günlerde aralarında Fransa, Almanya ve Polonya'nın da bulunduğu diğer ülkelerin de aşırı sıcaklarla karşı karşıya kalabileceği konusunda uyardı.

Bu hafta Yunanistan'da da sıcaklıkların artması bekleniyor. Cumartesi günü Atina'da sıcaklık 43 santigrat dereceye ulaşabilir. Ülkenin hava durumu ajansı, sıcaklıkların Çarşamba gününden önce çok fazla değişmesinin beklenmediğini söyledi.

Ancak Perşembe gününden itibaren ülkeyi ikinci bir sıcak hava dalgası vuracak ve anakarada minimum sıcaklıkların 43 santigrat dereceye yükselmesine neden olacak.

Hafta sonu boyunca Atina Akropolü, turistleri korumak amacıyla günün en sıcak saatlerinde ziyarete kapatıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir