Erdoğan, 28 Şubat'ta hüküm giymiş 7 eski komutana af çıkardı

Emekli orgeneral Çetin Doğan, cezaevinden çıktıktan sonra yaptığı ilk açıklamada, “Af söz konusu değil, anayasanın gereği yapıldı.”

REKLAM

28 Şubat davasında hüküm giyen eski komutanlar, sürekli hastalıkları ve yaşlılıkları nedeniyle af kararı aldı. Hükümlüler 1000 günden fazla süredir cezaevindeydi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzaladığı yaptırımın kaldırılmasına ilişkin kararlar bugün Resmi Gazete'de yayımlandı.

Sonuç olarak, 28 Şubat davasının hükümlüleri eski komutanlar Fevzi Türkeri yaşlılığı nedeniyle, Yıldırım Türker yaşlılığı nedeniyle, Cevat Temel Özkaynak yaşlılığı nedeniyle, Erol Özkasnak ise affedildi. yaşlılığı nedeniyle Çevik Bir, Aydan Erol ve Çetin Doğan ise yaşlılıkları nedeniyle affedildi.

Sağlık sorunları nedeniyle hükmü kesinleşen sanıklardan Çevik Bir 1 Ağustos 2022'de, Aydan Erol 1 Kasım 2022'de, Çetin Saner 9 Kasım 2022'de ve Hakkı Kılınç 17 Şubat 2023'te tahliye edildi. Teğmen Emekli Cezası onaylanan Hava Kuvvetleri Orgenerali Vural Avar, 19 Aralık 2022'de Sincan Cezaevi'nde 85 yaşında hayatını kaybetti. 26 Ocak 2023'te İlhan Kılıç ve Kenan Deniz; Hakkı Kılınç, Ahmet Çörekçi ve İdris Koralp'in kalan cezaları da 3 Mart 2023'te Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın 104'üncü maddesinin on altıncı fıkrasından kaynaklanan yetkiye dayanılarak eskimiş olması nedeniyle iptal edildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 7 eski komutanın yanı sıra 7 hükümlünün de sağlık durumları ve ileri yaşları nedeniyle cezalarını affetti.

Emekli Orgeneral Doğan: Af söz konusu değil, anayasanın gereği yapıldı

28 Şubat'ta hapis cezasına çarptırılan emekli orgeneral Çetin Doğan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın af kararının ardından serbest bırakıldı. Doğan, cezaevinden çıktıktan sonra yaptığı ilk açıklamada, “Af söz konusu değil, anayasanın gerektirdiği yapılmıştır.”

Kararın Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından bu tutuklulardan eski orgeneral Çetin Doğan'ın F no'lu kapalı ceza infaz kurumundaki işlemleri tamamlandı. İzmir'in 1.

Cezaevinden çıkan Doğan'ı eşi Nilgün Doğan, yakınları ve arkadaşları karşıladı.

Eşi ve arkadaşlarına kavuşmanın mutluluğunu yaşadığını belirten Çetin Doğan, kendisini karşılayanlara sarılarak cezaevinden çıktı.

Çetin Doğan'ın açıklaması

Çetin Doğan gazetecilere şunları söyledi: “Eşime ve siz dostlara yeniden kavuştuğum için mutluyum. Ama bu adalet değil. Son 15 yılın yarısını hapiste, diğer yarısını da davalarla uğraşarak geçirdim. Türkiye'de adalet sağlanmadıkça maalesef hiçbir şey düzelemez. Umarım bundan sonra bu keyfi tutuklamalar son olur. Ayrıca televizyonda af konuşulduğunu da belirtiyorum. Af söz konusu değil, doğrudan cumhurbaşkanının anayasal bir görevi gecikmeli olarak yerine getirmesiyle ilgili. Anayasanın 87. maddesinde affın özel ve genel olmak üzere doğrudan Türkiye Büyük Millet Meclisine verileceği belirtilmektedir. Anayasanın 6. maddesinin 3. fıkrası, kaynağını Anayasadan almayan hiçbir kişi veya kurumun devlet yetkisini kullanamayacağını düzenlemektedir. Cumhurbaşkanının görev ve yetkileri Anayasanın 104. maddesinde yazılıdır. Bu görevlerden biri de adli tıp tarafından verilen rapora göre sürekli hasta, engelli veya yaşlı olanların terk edilmesidir. Üstelik benzer durumda olanlar daha önce de terk edilmişti. “Neden bir yıldan fazla kaldığımıza dair hiçbir anlayış yoktu” dedi.

CHP liderinden açıklama

CHP Lideri Özgür Özel, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “İleri hastalıkları bulunan hükümlü generaller Çetin Doğan, Çevik Bir, Fevzi Türkeri, Yıldırım Türker, Cevat Temel Özkaynak ve Erol Özkasnak'ın cezalarının iptaline karar verildi” Geç ama doğru bir adım, aileleri kutlu olsun.” ” dedi.

Özel, 31 Mart yerel seçimleri sonrasında Erdoğan'la yaptığı görüşmede konuyu gündeme getirmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir