İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 16 Mayıs'tan (yarın) itibaren ücretsiz HPV aşısına başlayacak – SAĞLIK

9-26 yaş arasındakilere ücretsiz uygulanacak aşı için randevular https://forms.ibb.gov.tr/saglik/ibb-hpv-formu/ üzerinden alınabilecek. HPV aşısı randevu sırasına göre uygulanacaktır. Aşılamalar İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ait Şehzadebaşı Tıp Merkezi, Darülaceze Tıp Merkezi ve Esenyurt Entegre Halk Sağlığı Merkezlerinde gerçekleştirilecek.

Ülkemizde önemli bir halk sağlığı sorunu olan HPV virüsünün (Human Papilloma Virus) neden olduğu kanser vakaları son yıllarda artma eğilimi göstermektedir. HPV, dünya çapında önlenebilir ölüm nedenleri arasında yer alan rahim ağzı kanserine neden olmaktadır. İBB, halk sağlığını tehdit eden bu virüsle mücadele için ücretsiz HPV aşısını başlattı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun açıkladığı aşı kampanyasının detayları şöyle:

16 MAYIS'TA BAŞLAYACAK

Ücretsiz HPV aşısı uygulaması 16 Mayıs'ta (yarın) başlıyor. Aşının ilk etapta İstanbul'da yaşayan 9-26 yaş arası sosyoekonomik açıdan dezavantajlı bireylere uygulanması planlanıyor.

İBB TIP MERKEZLERİNDE YAPILACAK

Aşılama için belirlenen kriterleri karşılayan ve başvuruları onaylanan İstanbullular, İBB Sağlık Dairesi Başkanlığı bünyesinde hizmet veren Şehzadebaşı Tıp Merkezi, Darülaceze Tıp Merkezi ve Esenyurt Entegre Halk Sağlığı Merkezlerine giderek aşıyı ücretsiz yaptırabilecek.

Etkili korumanın sağlanması amacıyla aşı, 9-15 yaş arası bireylere iki doz, 15 yaş üstü bireylere ise üç doz halinde uygulanacak. Aşılama yapıldıktan sonra yaşa bağlı olarak belirli bir süre içinde başka dozlara da ihtiyaç duyulacaktır.

BAŞVURU FORMU

16 Mayıs'ta başlayacak aşı uygulamasından yararlanmak isteyen 9-26 yaş arası bireyler ve ebeveynleri https://forms.ibb.gov.tr ​​adresinden ücretsiz HPV aşısı talebinde bulunabilecek. ​/saglik /ibb-hpv-formu/.

HPV nedir?

HPV (Human Papilloma Virus) kişiden kişiye bulaşan bir virüstür. HPV virüsü, cildi ve mukoza zarlarını etkileyen birden fazla virüs türünden oluşan bir ailedir. HPV'nin çeşitli varyantları vardır ve bazıları enfeksiyonlara neden olabilirken bazıları herhangi bir belirtiye neden olmayabilir. En sık görülen semptom genital bölgede oluşan siğillerdir. Bununla birlikte, bazı türleri ciddi derecede kanserojendir ve özellikle kadınlarda rahim ağzı kanserinin önde gelen nedenidir. Ayrıca erkeklerde anal kansere ve penis kanserine de neden olabilir. Aslında yapılan araştırmalar, neden olduğu kanser türlerinin sadece genital bölgeyle sınırlı olmadığını; Ayrıca baş boyun tümörleri ve gırtlak kanserine de neden olabileceği gözlemleniyor.

HPV nasıl bulaşır?

Cinsel temas: HPV'nin cinsel yolla bulaşan türleri genellikle cinsel temas sırasında bulaşır. Virüs, cinsel organların deri veya mukoza zarları yoluyla temas yoluyla bulaşır. Cinsel ilişki sırasında cilt teması HPV'nin yayılmasına neden olabilir.

Ten teması: HPV'nin bazı türleri cilt teması yoluyla bulaşabilmektedir. Bu özellikle genital bölge dışındaki ciltte meydana gelen siğillerle ilişkilidir. Siğillerin bulunduğu bölgelere dokunmak veya dokunmak virüsün bulaşmasına yol açabilir.

Doğum sırasında: HPV taşıyan bir anne, virüsü doğum sırasında bebeğine bulaştırabilir. Bu genellikle doğum kanalındaki enfekte doku bebeğin gözleri, ağzı, boğazı veya cildi ile temas ettiğinde meydana gelir.

Cinsel siğiller: Düşük riskli HPV tipleri genital siğillere neden olabilir. Genital siğillerin olduğu bölgelere dokunmak virüsün bulaşmasına neden olabiliyor.

Kişisel iletişim ve ortak kullanım: Kişisel temas ve paylaşılan nesneler yoluyla HPV bulaşma riski minimumdur. Ancak bu yollarla bulaşma olasılığı sıfır değildir.

Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir