EURO 2024 turnuva formatı: Gruplardan kaç takım çıkacak? – En güncel spor haberleri

UEFA, ilk olarak EURO 2016'da başlayan ve pandeminin patlak vermesi nedeniyle 1 yıl ertelenerek 2021 yılında düzenlenen bu turnuvada, EURO 2020 formatına sadık kalacak. Eleme grupları ve play-off'ların ardından ev sahibi Almanya'nın yanı sıra toplam 24 takım finale katılmaya hak kazandı; Grup elemeleri ile başlayacak serüvende takım, son 16 grup, çeyrek final, yarı final ve finalde oynamaya çalışacak.

GRUPLARDAN 8 TAKIM ELENECEK

İlk etapta sıralama, 4'er takımlı 6 farklı grupta oynanacak maçlar sonrasında belirlenecek. Gruplarda lider olan 6 takımın yanı sıra, gruplarını ikinci sırada tamamlayan 6 takım da bir üst tura çıkmaya hak kazanacak. Puanlarda eşitlik olması durumunda sıralama gol ortalamasına, en çok gol atan ülkeye ve gerekiyorsa Fair Play kriterlerine göre belirlenecek. Böylece turnuvaya başlayan 24 takımdan 8'i grup aşamasında organizasyona veda edecek.

SON 16 RauntUNDA TEK MAÇ SİSTEMİ

İlk iki sırayı alan 12 takımın belirlenmesinin ardından, grup üçüncüsü olan 6 takım arasından en iyi 4 takım bir üst tura çıkmaya hak kazanacak. Bu yöntemle belirlenen 16 takım, önceden belirlenen turnuva formatına göre eşleştirilecek. Son 16 turda toplam 8 farklı maç oynanacak. 90 dakika berabere biten karşılaşmalarda uzatmalar verilecek, denge sağlanamadığı takdirde penaltı atışları yapılacak ve çeyrek finale çıkacak takımlar belirlenecek.

BERLİN'DE SON BİR TAKIM VAR.

Turnuva ağacına göre çeyrek finalde mücadele edecek 8 ülkeden takımlar, son 16 turda olduğu gibi 4 karşılaşmada da tek maçta birbirlerine üstünlük sağlamaya çalışacak. Yarı finallerde de aynı format uygulanacaktır. Son iki takım, 14 Temmuz'da Berlin Olimpiyat Stadı'nda oynanacak final maçında Avrupa'nın en büyük takımı olmak için mücadele edecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir