İklim aktivistlerinin bu sefer hedefi Magna Carta'ydı!

Bristol'dan 82 yaşındaki Sue Parfitt ve Swansea'den 85 yaşındaki Judith Bruce, tarihi Magna Carta belgesinin bulunduğu camı kırmaya çalıştı. Protestoda çekiç ve keski kullanan iki kadın, kütüphane görevlilerinin müdahalesiyle durduruldu. Eylemciler daha sonra pankartlar taşıyarak protestolarına devam etti. Pankartlardan birinde “Hükümet kanunları çiğniyor” yazıyordu. Aktivistlerin eylemleri nedeniyle 20 Haziran'da mahkemeye çıkması bekleniyor.

Britanya Kütüphanesi'nden yapılan açıklamada, Magna Carta belgesinin bulunduğu camın küçük çapta hasar gördüğü ve kurumun güvenlik görevlilerinin hasarı önlemek için müdahale ettiği belirtildi.

Magna Carta'nın zarar görmediği eklendi.

Olayın ardından kütüphane galerisi bir süreliğine ziyarete kapatıldı.

Militan grup Just Stop Oil, iklim değişikliğine dikkat çekmek ve hükümeti harekete geçmeye zorlamak için bir süredir müzelerde gösteriler düzenliyor.

Just Stop Oil grubunun taktikleri, Extinction Rebellion ve Insulate Britain hareketlerine benzer şekilde, taleplerini kamusal alanda daha görünür kılmak için “şiddet içermeyen sivil itaatsizlik” örgütlemeye dayanıyor.

w

MAGNA KARTA NEDİR?

“Büyük Sözleşme” anlamına gelen Magna Carta, 13. yüzyılda imzalanan İngilizce bir belgedir.

Magna Carta, temel hakları sıralayan en önemli belge olarak kabul ediliyor ve “Kral dahil hiç kimsenin hukukun üstünde olmadığı” ilkesini içeriyor.

Bu belgeyle ilk kez İngiltere Kralı'nın yetkileri sınırlandırılmış ve feodal beylere bazı haklar tanınmıştır. Magna Carta, günümüz anayasal düzenine giden sürecin en önemli adımlarından biridir.

Bu anlamda Amerikan Anayasası'na ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'ne de ilham kaynağı olmuştur.

Bu içerik BBCTürkçe tarafından yayınlanmıştır.

Mynet Youtube
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Merkezi Bursa'da olan 4 ilde operasyon!  Çete liderinin konuşması ortaya çıktıMerkezi Bursa'da olan 4 ilde operasyon! Çete liderinin konuşması ortaya çıktı
Azerbaycan'da 5,2 büyüklüğünde deprem!Azerbaycan'da 5,2 büyüklüğünde deprem!
Meteorolojiden uyarı!  Güney illerinde toz kabusu: 'Yüzümüze, gözümüze doluyor'Meteorolojiden uyarı! Güney illerinde toz kabusu: 'Yüzümüze, gözümüze doluyor'

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir