İngiltere'de gece partilerini gizlice filme alan kadınlar 'güvensiz hissediyor' – Son Dakika Dünya Haberleri

BBC

İngiltere'nin kuzeybatısındaki kadınlar, gece dışarı çıktıkları sırada kendi bilgileri dışında çekilen videoların sosyal medyada milyonlarca kez izlenmesi ve kadın düşmanı yorumlara maruz kalması nedeniyle kendilerini güvende hissetmediklerini söylüyor.

Polis, şu anda aktif olarak videoları çeken kişi veya kişileri yakalamaya çalıştıklarını söyledi.

Videoyu çeken herkesin polise başvurması isteniyor.

Manchester'dan 23 yaşındaki Meg, bu endişe verici eğilimin kurbanlarından biri.

TikTok'un sansasyonel makyaj sanatçısı, Manchester'da bir gece dışarıdayken filme alındığını ve kendisine videonun bağlantısı gönderilinceye kadar bunun farkına varmadığını söyledi.

“Bu şekilde hedef alındığıma inanamıyorum. Bana baktı ve 'evet, bunu videoya çekeceğim' diye düşündü.”

Meg, tanımadığı iki kadınla yürürken filme alındığını söyledi. Bir grup erkek tarafından taciz edildiklerini fark edince onlarla birlikte yürümeyi teklif etti.

Meg'in videosu o gecenin ilerleyen saatlerinde bir yabancı tarafından paylaşıldı.

Bu video her gün TikTok, YouTube ve Instagram gibi platformlara yüklenen onlarca videodan biri ve genellikle çekildiği gece yayınlanıyor.

Genellikle “Manchester gece hayatı” veya “Liverpool gece hayatı” başlıklı klipler milyonlarca kez izleniyor ve birçok kadın düşmanı yorumun ilgisini çekiyor.

Meg olayla ilgili olarak “İğrenç” diyor ve filme alınan gençlerin çoğunun “belki de kaydedildiklerinin farkında olmayan reşit olmayan kızlar” olduğu konusunda uyarıyor.

“Kızların yere düştüğü, iç çamaşırlarını gösterdiği videolar var. Sonra bunlar internette bu şekilde yayınlanıyor, bu konuda gerçekten bir şeyler yapılması gerekiyor.”

BBC
Meg çoğunlukla kızların filme alındığını söylüyor

Manchester Polisi, videoları çeken kişileri yakalamak için aktif olarak çalıştığını söyledi.

Polis memurlarına vardiya öncesinde durum bildirilir.

Polis, insanları halka açık alanda filme almanın yasa dışı olmadığını ancak eylemin sıkıntıya veya tacize yol açması durumunda bunun ceza gerektiren bir suç olarak kabul edilebileceğini söyledi.

Film çeken kişilerin kullandıkları teknoloji nedeniyle tespit edilmesinin zor olabileceği vurgulanıyor.

Memur Ellison, “Birçok insan yürürken telefonlarıyla konuşuyor. Sokakta yürürken video çekip çekmediklerini bilmiyoruz, dolayısıyla bunu yakalamak oldukça zor olabilir” diyor.

Manchester Polis Şefi Stephen Wiggins, videoya çekilen veya videolarda yer alan herkesi polisle iletişime geçmeye çağırdı.

“Eğer bu bilgiyi gerçek mağdurlardan alamazsak çok zor durumda kalırız” dedi.

Son dönemde kent merkezinde erkeklerin şüpheli davranışlarıyla ilgili çok sayıda olaya müdahale ettiklerini söyleyen Wiggins, kent merkezinde “şüpheli bir davranış” görüldüğünde polisin aranması gerektiğini söyledi.

BBC
Gizlice çekilen videolar “Manchester gece hayatı” veya “Liverpool gece hayatı” gibi başlıklarla paylaşılıyor

Tecavüzle ilgili çalışmalarıyla bilinen bir kuruluşta çalışan Charlotte, sosyal medya platformlarına bu tür paylaşımlarda bulunanların hesaplarının kapatılması çağrısında bulunuyor.

Yorumlarda mağdurun suçlanması nedeniyle cinsel şiddete maruz kalan kişilerin başvuruda bulunmasının zorlaştığı belirtiliyor.

“Bu tür mağdurları suçlayan yorumlar başka bir utanç düzeyi yaratıyor. Bu, kadınların desteğe erişiminin önünde bir engel haline geliyor.”

TikTok ve YouTube, bu içeriğe bağlı bazı video ve hesapları kuralları ihlal ettiği gerekçesiyle kaldırdıklarını söyledi.

Bir TikTok sözcüsü, “TikTok'ta kadın düşmanlığı yasaktır. Bu kuralları ihlal ettiği düşünülen her türlü içerik kaldırılacaktır” dedi.

Meg'e göre bu hesapların bir an önce kapatılması gerekiyor.

“İnternette izinsiz yayınlanmasına izin verilmemeli. Bu videolar adeta kadına yönelik şiddet tehdidi oluşturuyor.

“Aynı gece videom yayınlandı. Yani o gece hala dışarıda olsaydım ve bu video yayınlanırsa, bunun bir çeşit şiddet tehlikesi yaratacağını düşünüyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir