İsrail Bakanı Benny Gantz, Netanyahu'nun savaş kabinesinden istifa etti

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

İsrail Savaş Kabinesi üyesi Gantz, Başbakan Netanyahu'nun Savaş Kabinesi'nden istifa ettiğini duyurdu. Bu nedenle Netanyahu aşırı sağcı müttefiklerine daha da bağımlı hale geldi.

REKLAM

İsrail Savaş Kabinesi üyesi Benny Gantz, Pazar akşamı yaptığı açıklamada Başbakan Benjamin Netanyahu'yu Hamas'a karşı savaşta başarısız olmakla suçlayarak Savaş Kabinesi'nden istifa ettiğini duyurdu.

Gantz'ın istifası, Gazze'de aylardır süren savaşın ortasında Netanyahu'nun aşırı sağ koalisyonunun merkeze yakın ve siyasetle uğraşan son isminin de ayrılması anlamına geliyor.

Netanyahu'ya seçim tarihi belirleme çağrısında bulunan Gantz, şunları söyledi: “Gerçek bir zafer elde etmek için, seçimleri felaketten (1) yıl sonra sonbaharda yaparak halkın desteğini kazanacak bir hükümet kurmamız uygun olur. İktidara güvenin ve (İsrail'in) zorluklarıyla yüzleşin.”

Gantz ayrıca Netanyahu'ya da çağrıda bulunarak ondan “İsrail halkının parçalanmasına izin vermemesini” istedi.

Gantz, Hamas'ın 7 Ekim'deki sürpriz saldırısının ardından Başbakan Netanyahu liderliğindeki olağanüstü hal hükümetine katıldı.

Hükümetteki varlığı İsrail'in diğer ülkelerin gözündeki itibarını artırdığı için önemli olan Gantz, geçtiğimiz günlerde Başbakan Netanyahu'yu hükümetten çekilmekle tehdit ederek kendisine 8 Haziran'a kadar süre tanımıştı.

Gantz, İsrail'in sonbaharda yapılacak seçimlerine atıfta bulunarak, savaş kabinesinin diğer bir üyesi olan Savunma Bakanı Yoav Gallant'ı da “doğru olanı yapmaya” ve hükümetten istifa etmeye çağırdı.

Gallant geçen ay da Netanyahu'yu eleştirmiş ve istifa edebileceğinin sinyalini vermişti.

Netanyahu ise Gantz'ın ülke savaştayken olağanüstü hal hükümetinden ayrılmasını “erken” olarak nitelendirdi. Sosyal medya hesabından yaptığı yazılı açıklamada, “Şimdi bölünmenin değil, birlik olmanın zamanıdır” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir