İsrail'in “katmanlı” savunma sistemleri nelerdir ve ne kadar etkilidir?

İsrail'in İngiltere ve ABD'nin desteğiyle kurduğu “katmanlı” savunma sistemi son yıllarda oldukça etkili olduğunu kanıtladı.

REKLAM

İsrail hava savunma sistemi, İran'ın 300'den fazla insansız hava aracına ve balistik füze saldırılarına karşı gece boyunca “çalıştı” ve füzelerin ve İHA'ların yüzde 99'unun havada imha edildiği açıklandı.

İsrail ordusu, Negev çölündeki Nevatim askeri üssünün hafif hasar gördüğünü ancak sistemlerin çalışır durumda olduğunu söyledi.

İsrail'in ABD ve İngiltere'nin desteğiyle kurduğu savunma sistemi, İran saldırısı karşısında İsrail'in ciddi zarar görmesini veya can kaybı yaşamasını engelledi.

İşte İsrail'in “çok katmanlı” hava savunma sistemi:

Ok: ABD ile birlikte geliştirilen bu sistem, İran'ın Cumartesi günü fırlattığını söylediği balistik füzeler de dahil olmak üzere uzun menzilli füzeleri engellemek için tasarlandı.

Atmosferin dışını tarayan ok, mevcut savaşta Yemen'deki Husi militanları tarafından fırlatılan uzun menzilli füzeleri engellemek için de kullanıldı.

David'in sapanı: Yine ABD ile ortak geliştirilen David's Sling, Lübnan'da Hizbullah'ın sahip olduğu orta menzilli füzelerin önlenmesinden sorumludur.

Vatansever: Amerikan yapımı bu sistem İsrail füze savunma sisteminin en eski parçasıdır.

1991'deki Birinci Körfez Savaşı sırasında dönemin Irak lideri Saddam Hüseyin'in fırlattığı Scud füzelerini engellemek için kullanıldı.

Patriot artık dronlar da dahil olmak üzere füzeleri yok etmek için kullanılıyor.

Demir Kubbe: İsrail'in ABD'nin desteğiyle geliştirdiği bu sistem, kısa menzilli roketlerin düşürülmesinde oldukça etkili.

2010'ların başında faaliyete geçtiğinden bu yana binlerce roketi imha etti.

Hamas ve Hizbullah'a karşı savaş sırasında binlerce roketin İsrail topraklarına düşmesini engelledi.

İsrail, Demir Kubbe'nin başarı oranının %90'ın üzerinde olduğunu iddia ediyor.

Demir Işını: İsrail, lazer teknolojisinden kaynaklanan tehditleri engellemek için yeni bir sistem geliştiriyor.

İsrail, bu sistemin mevcut sistemlerden çok daha ucuz olması nedeniyle oyunun kurallarını değiştireceğini iddia ediyor. Ancak henüz faaliyete geçmedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir