İstismara uğrayan çocuk intihar etti – Son Dakika Türkiye Haberleri

7-13 yaşları arasında onlarca kez cinsel istismara uğrayan mağdur çocuk CEB intihar etti. 16 yaşındaki CEB, defalarca tacize uğradığını detaylı bir şekilde anlattı ancak mahkeme sanıkları beraat ettirdi. İstismarın faillerinden biri de o dönemde çocuk olan kuzeniydi.

İzmir 1. Ağır Ceza Mahkemesi geçen yıl verdiği beraat kararını şu sözlerle gerekçelendirdi:

“Her ne kadar suça karışan MB ve EA hakkında, mağdura cebir ve tehdit kullanarak organ verilmesi suretiyle küçüğün ağırlaştırılmış cinsel istismarı ve hürriyetinden yoksun bırakma suçundan kamu davası açılmış olsa da. cinsel amaç ve tehdit, cinsel amaçla hürriyetinden yoksun bırakma ve tehdit suçlarından cezalandırıldı. Ancak yargılamaya ve toplanan delillere göre, suça karışan çocuklar için “İddia edilen suçları işledikleri yönünde onları mahkûm etmeye yetecek, şüphenin ötesinde, kesin ve inandırıcı deliller elde edilememiştir.”

9. KATTAN ATLAMA VE KÖPEK GİYME

Mağdur çocuğun avukatı Barış Özbay, beraat kararına itiraz ederek, kararın iptalini istedi. Ancak neredeyse bir yıldır herhangi bir karar alınmadı. Bu sırada küçük mağdur CEB'in 28 Nisan 2024'te intihar ettiği öğrenildi. CEB'in 9'uncu katın balkonundan atlayarak intihar ettiği öğrenildi. Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği konuya ilişkin açıklamasında şunları söyledi:

“Zaten oldukça büyük bir travmayla baş etmeye çalışan, adalet duygusu defalarca zedelenen çocuk; Artık yerel mahkemenin suçlunun yanında yer alma kararına karşı çıkamazdı. Olayın asıl sorumlusu, istismarı önleme, kovuşturma ve ortadan kaldırma görevi bulunan Devlettir. 2021 yılında Devletin cinsel istismar suçlarının yakalanması için “somut delil” gerektiren düzenleme başta olmak üzere suçlulara alan açarak çocuğun yaşam hakkını ve yüksek yararını ihlal ettiği ve çocuğun beyanını somut delil olarak değerlendirmediği, ve İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararı. Hukuki süreci takip edeceğiz. Geç de olsa adaletin tecelli etmesi için basından ve kamuoyundan seslerini yükseltmelerini istiyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir