KONFRUT GIDA'dan rekor siyah havuç hasadı: 209 milyon TL katkı bekleniyor! – Ekonomi Son Dakika, Ekonomi->KAP Haberleri

KONFRUT GIDA SANAYİ VE TİCARET A.Ş., %100 iştiraki Konfrut AG Tarım A.Ş. aracılığıyla yürüttüğü sübvansiyonlu tarım uygulamalarıyla büyük başarılara imza attı. Şirket, Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yapılan bildirime göre, Konya'nın Ereğli ve Karapınar bölgeleri ile Hatay'ın Kırıkhan bölgesinde toplam 16 bin dönüm arazide sürdürülebilir tarım yöntemleriyle siyah havuç üretimi planlandı. 2023 siyah havuç sezonu için.

Ereğli ve Karapınar bölgelerinde geçtiğimiz Aralık ayında başlayan hasat çalışmaları başarıyla tamamlanırken, Kırıkhan bölgesinde ise mart ayı sonunda hasada başlanacak. Hesaplamalara göre 2023 sezonu siyah havuç operasyonunun toplam ciroya 209 milyon TL katkı sağlaması bekleniyor. Bu rakamın 63 milyon TL'sinin 2023 cirosunu, kalan 146 milyon TL'sinin ise 2024 cirosunu etkilemesi bekleniyor.

Şirket, 2024 siyah havuç sezonu için çiftçilerle sözleşme sürecini mayıs ayında tamamlamayı hedefliyor. KONFRUT GIDA'nın sürdürülebilir tarım ve yerel çiftçilerle iş birliği sayesinde elde ettiği bu başarı, sektörde örnek bir model olarak duruyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir