AB'den Antalya merkezli havayoluna uçuş yasağı! – Son dakika dünya haberleri

Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle ülke, şirket ve kişilere yaptırım uygulayan Avrupa Birliği, Rusya bağlantılı olduğu iddiasıyla Antalya merkezli Southwind Havayolları'na uçuş yasağı getirdi.

Aerotelegraph.com'da yayınlanan haberde, Finlandiya havacılık otoritesi tarafından yapılan araştırmada, Southwind'in ana mülkiyet hissesinin ve etkin kontrolünün Türkiye'de değil Rusya'da olduğu ve Rus aktörlerle bağlantılı olduğu sonucuna varıldığı belirtiliyor.

Bunun sonucunda Finlandiya, Southwind'in Antalya-Helsinki arasında uçmasına izin vermedi ve diğer Avrupa ülkelerinin nasıl davranacağı sorusu ortaya çıktı.

TurizmGüncel'in haberine göre Southwind Havayolları Almanya'da Berlin, Düsseldorf, Frankfurt, Hamburg, Münih ve Stuttgart'a uçmak istiyordu. Ayrıca Yunanistan'ın Kandiye kenti de uçuş programına dahil edildi.

Son olarak Brüksel 28 Mart Perşembe günü üyelerine şunları duyurdu; Resmi adı Cortex Havacılık ve Turizm Ticaret olan Southwind Havayolları'nın, 6664 sayılı Yönetmeliğin 3d maddesi, 31'inci maddesi uyarınca kalkış, uçuş ve iniş yapması yasaklandı. 833/2014. Söz konusu yasağın derhal uygulanacağı belirtildi.

Tüm Avrupa hava sahasının Southwind'e kapatılması nedeniyle şirketin Zürih'e uçamayacağı kaydedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir