Son dakika | Dünyanın konuştuğu soykırım davasına Türkiye müdahil! Bakan Fidan kararı açıkladı

Son dakika haber: Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Endonezya Dışişleri Bakanı Retno Marsudi ile ortak basın toplantısı düzenledi. Bakan Fidan burada yaptığı konuşmada Türkiye'nin aldığı kararlı kararı duyurdu.

“SOYKIRIM DAVASINA MÜDAHALE ETME KARARI ALDIK”

Bakan Fidan, açıklamasında şunları söyledi: “Güney Afrika'nın İsrail'e karşı Uluslararası Adalet Divanı'nda açtığı (soykırım) davasına Türkiye olarak müdahale etme kararı aldık.”

Öte yandan AA'nın haberine göre Türkiye, Güney Afrika'nın 29 Aralık 2023'te Uluslararası Adalet Divanı'nda İsrail aleyhine dava açmasının hemen ardından 3 Ocak 2024'te yaptığı açıklamada bu talebi memnuniyetle karşıladı.

Güney Afrika, Soykırım Sözleşmesi hükümlerinin ihlali nedeniyle çeşitli aşamalarda geçici tedbirler talep etti. Mahkeme, bu talepler üzerine 26 Ocak ve 28 Mart tarihlerinde bir dizi ihtiyati tedbir alınmasına karar verdi.

Türkiye, her aşamada yaptığı açıklamalarda, Mahkemenin oluşturduğu ihtiyati tedbirlerin İsrail tarafından derhal ve eksiksiz olarak uygulanmasını beklediğinin altını çizdi.

Bu aşamada Türkiye, Güney Afrika'nın İsrail'e karşı Uluslararası Adalet Divanı'nda açtığı davaya müdahale etme kararı aldı.

Diplomatik kaynaklara göre bu adım, Uluslararası Adalet Divanı'ndaki yargılamaya katkıda bulunmayı amaçlıyor.

Nikaragua ve Kolombiya'nın söz konusu davaya müdahale talebinde bulunmasına rağmen Mahkeme bu talepleri kabul edip etmeyeceğini henüz açıklamamıştı.

Thumbs_b_c_61dd928883ccf8e692b16e67c11931cb

GÜNEY AFRİKA'NIN İSRAİL'E KARŞI SOYKIRIM DAVASI

Güney Afrika Cumhuriyeti, 29 Aralık 2023'te, 1948 Birleşmiş Milletler (BM) Soykırımın Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi'nin ihlal edildiği gerekçesiyle İsrail aleyhine Uluslararası Adalet Divanı'nda dava açtı.

Güney Afrika, Gazze'deki durumun aciliyeti nedeniyle Uluslararası Adalet Divanı'ndan geçici tedbir kararı almasını istemiş ve ihtiyati tedbir talebine ilişkin duruşmalar 11 ve 12 Ocak tarihlerinde Lahey'deki Barış Sarayı'nda gerçekleştirilmişti.

Mahkeme, 26 Ocak'ta açıklanan ara kararlarında İsrail'e, Soykırım Sözleşmesi'nin 2. maddesinde tanımlanan eylemlerin önlenmesi için mümkün olan her türlü tedbiri alması, İsrail ordusunun Soykırım Sözleşmesi'nin 2. maddesinde tanımlanan eylemleri işlemesini önlemek için derhal tedbir alması talimatını verdi. Ortak düşünce. Gazze'deki Filistinlileri Koruma ve Soykırım Sözleşmesi Gazze'deki Filistinlilere soykırım çağrısı yapanları önlemek, engellemek ve cezalandırmak için gerekli her türlü tedbirin alınması, olumsuz yaşam koşullarının ortadan kaldırılması için gerekli temel hizmetlerin ve insani yardımın sağlanmasını sağlayacak acil ve etkili tedbirlerin alınması. Gazze'de Filistinlilerin karşı karşıya kaldığı koşulların Gazze'deki Filistinlilere Karşı Soykırım Sözleşmesi'ne uygun olması için mahkemenin, yasanın ihlal edildiğini gösteren delillerin yok edilmesini önlemek ve korunmasını sağlamak için etkili tedbirler alması ve mahkemeye bir rapor sunması gerektiğine hükmetti. Kararın yürürlüğe girmesinden itibaren 1 ay içinde alınan tüm tedbirler hakkında Mahkeme.

Mahkeme, Güney Afrika'nın 6 Mart'taki ek tedbir talebi üzerine 28 Mart'ta açıklanan ek tedbir kararında, İsrail'in acil ihtiyaç duyulan insani yardımın Gazze'ye ulaştırılmasını sağlaması, Filistinlilerin haklarını ihlal etmemesi ve ek tedbirlere ilişkin alınan tedbirlere karar vermesine karar verdi. Bir ay içinde mahkemeye rapor sunmak.Bu içerik Hazar Saygın tarafından yayınlanmıştır.

Mynet Youtube
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Takıntılı sevgilinin yaptığı dehşete düşürdü!  Eski sevgilisinin sevgilisinin arabasına patlayıcı yerleştirdiTakıntılı sevgilinin yaptığı dehşete düşürdü! Eski sevgilisinin sevgilisinin arabasına patlayıcı yerleştirdi
Özel ve kritik toplantı öncesinde o isimleri seslendirdiÖzel ve kritik toplantı öncesinde o isimleri seslendirdi
Korhan Berzeg'in ölümüyle ilgili korkunç şüphe!  Detayı Korhan Berzeg'in ölümüyle ilgili korkunç şüphe! “Sırtlan” detayı dikkat çekti

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir